Politika
Зашто немамо поштене изборе?
Избори су углавном непоштени, а демократија је на чекању. Став је Центра за хуману политику из Добоја.
Пошто због временских прилика нису стигли у Сарајево на конференцију, преносимо њихово саопштење за штампу, у нади да ћемо коначно успјети покренути општу друштвену полемику на ову тему, али ону која ће за резултат имати конкретну акцију, а не остати сама себи сврха. Саопштење преносимо у цјелости, а потписник је Момир Дејановић, предсједник Центра за хуману политику:
Основни проблем избора у БиХ нису отворене или затворене листе и слично, већ учествовање на изборима и у власти због личних интереса и богаћења, манипулација националним подјелама и страховима, незаконито финансирање већине политичких странка, злоупотреба јавних ресурса за страначке и изборне циљеве, подмићивање бирача и друге изборне преваре, зависни и пристрасни органи за спровођење избора и одсуство адекватне контроле и санкција.
Почетком 2009. године овај центар упутио је отворено писмо државном парламенту и централној изборној комисији у којем упозорава на постојање више озбиљних проблема због којих избори у БиХ нису демократски и поштени, са иницијативом и приједлозима да се законским, институционалним и другим промјенама елиминише или умањи постојање ових проблема до наредних избора.
Крајем прошле године, на позив централне изборне комисије, овај центар поново доставља иницијативу и приједлоге за измјене изборног закона и закона о финансирању политичких странака. Предлагали смо да се законски предвиди ефикаснија контрола финансирања политичких странака, мониторинг трошкова предизборне кампање, прецизније пријављивање имовине кандидата на изборима, већа независност органа за спровођење избора, укидање права на накнаду члановима општинских изборних комисија у вријеме када нема изборних активности, елиминисање могућности неовлаштеног дописивања директних гласова кандидатима на изборима и строжије казне, укључујући и трајну забрану кандидовања на изборима и вршења јавне функције због незаконитог финансирања и лажног пријављивања трошкова предизборне кампање и имовине кандидата на изборима.
Позив централне изборне комисије и интерресорне радне групе за достављање приједлога за измјене изборног закона и закона о финансирању политичких странка био је преварантски, јер није имао за намјеру да се изврше суштинске измјене закона и да у ову активност буде укључено што више заинтересованих.
Активностима за измјену ових закона није се приступило на основу озбиљне анализе проблема и законске регулативе, а већина достављених иницијатива и приједлога није уопште или је неозбиљно разматрана. Процес измјена ових закона био је потпуно затворен у страначко-бирократску структуру, како би се очувала рјешења која толеришу и стимулишу непоштене изборе. Противници поштених избора у БиХ су државни парламентарци, централна изборна комисија, већина политичких странака, представници међународне заједнице у БиХ и моћна криминално-тајкунска структура.
Демократија у БиХ биће на чекању све док се не створе законске и институционалне претпоставке за поштене изборе и значајно смањење криминала и корупције у институцијама власти и политичким странкама.