Svijet

Индија и Пакистан у преговорима

ЊУ ДЕЛХИ – Индија и Пакистан започели су прве званичне разговоре од напада на Мумбај прије две године, за које индијске власти криве пакистанске побуњенике, али се сумња да ће се преговорима остварити значајнији помак у односима двије земље.


Секретари спољних послова Пакистана и Индије, Селман Башир и Нирупама Рао прво морају да се договоре које ће бити теме преговора.

Индија жели да се усредсриједи на тероризам, док је за Пакистан главни проблем спорни регион Кашмира, који је био разлог два од три рата са Индијом од њеног стицања независности 1947.

„Тероризам је регионална, глобална брига. То је наша брига, такође. Али питање Кашмира је срж, то је питање које наставља да нарушава наше односе и не расправљати о тој теми неће бити добро за овај састанак”, изјавио је портпарол пакистанског министарства спољних послова Абдул Басит непосредно прије почетка разговора.

Званичници два сусједа састали су се у околини Њу Делхија у бившој кнежевској палати, која је сада дом парламента и предсједништво Индије, а послије њиховог разговора услиједиће састанак делегација двије државе.

Сваки евентуални напредак у односима две нуклеарне силе могао би да помогне напорима Запада да стабилизују Авганистан, у којем се Индија и Пакистан боре за утицај.

Само дан прије договорених разговора, у сриједу, на индијске граничне стражаре у Кашмиру отворена је ватра са пакистанске територије, за шта је Њу Делхи оптужио Исламабад, који на тај начин помаже побуњеницима да пређу добро чувану границу и придруже се 20-годишњој борби у једином индијском региону већински насељеном муслиманима.

Исламабад је то негирао, тврдећи да пружа једино моралну подршку.

Индија је прекинула званичне мировне преговоре послије напада на Мумбај у новембру 2008, када је погинуло скоро 200 људи, наводећи да ће дијалог са Исламабадом бити обновљен само ако Пакистан буде дјеловао против побуњеника на својој територији.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog