Društvo

Главаш поднио жалбу хрватском Врховном суду

САРАЈЕВО - Бранимир Главаш, који је у Хрватској неправоснажно осуђен на десет година затвора због убистава српских цивила у Осијеку 1991. године, а потом пребјегао у БиХ, поднио је жалбу хрватском Врховном суду у којој је навео неколико нових доказа.


Главаш вјерује да ће првостепена пресуда бити укинута, наводећи да је потпуно невин и да нема повјерење у првостепени процес пред Жупанијским судом у Загребу.

"Приложио сам нове доказне приједлоге из којих је видљиво да је уз Крунослава Фехира као особу која је налијевала сумпорном киселином Чедомира Вучковића, постојала и још једна, данас жива особа /уз покојног Зорана Брекала/ која је учествовала у налијевању Вучковића киселином, а која није била обухваћена првостепеним кривичним прогоном", рекао је Главаш.

Он није могао открити идентитет те особе, наводећи да је позната полицији и државном тужилаштву.

Главаш је пред Жупанијским судом у Загребу проглашен кривим по командној одговорности у случајевима "гаража" и "селотејп" за шта је добио пет, односно осам година, па му је изречена јединствена казна од десет година затвора.

Никица Гржић, адвокат одбјеглог ријечког кардиохирурга Огњена Шимића, рекао је да се његов брањеник изјаснио да затворску казну жели да служи у БиХ и да је свјестан да је више неће моћи избјећи, након јуче потписаног споразума између БиХ и Хрватске.

Шимића је Ријечки суд у љето 2008. године осудио на девет година затвора због примања мита од пацијента у КБЦ Ријека, а прије изрицања пресуде он је побјегао у БиХ. Врховни суд прошле године потврдио је његову кривицу, али је преиначио правну квалификацију дјела и складно томе смањио казну на пет година. Иако му је казна преполовљена, Шимић је није прихватио и даље тврди да је невин.

БиХ и Хрватска јуче су потписале измијењени споразум о међусобном извршењу судских одлука у кривичним стварима, који ће омогућити извршење првоснажних судских пресуда изречених у једној држави у случају када осуђеник пребјегне у другу државу.

Споразум ступа на снагу одмах, а онемогућиће и досадашњу праксу злоупотребе двојних држављанстава.

Предсједништво БиХ усвојило је крајем јануара споразуме између БиХ и Хрватске, те БиХ и Србије о измјенама споразума о међусобном извршавању судских одлука у кривичним стварима, а нови споразум не обухвата лица која нису правоснажно осуђена, а која су побјегла у једну од наведених земаља.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog