Društvo

Алмули: Музеј у Јасеноцу би се свидио усташама

БЕОГРАД - Музеј жртвама усташког концентрационог логора Јасеновац у Хрватској и даље остаје онакав какав би се свиђао и усташама, изјавио је Јаша Алмули, аутор књиге "Јевреји и Срби у Јасеновцу".


Он је истакао да у поставци музеја у Јасеновцу ништа није мијењано иако су критике упутили и Ефраим Зуроф из јерусалимског Центра "Симон Визентал", представник Срба у Хрватској Милорад Пуповац и Јулија Кош из Јеврејске општине у Загребу која је изрекла најоштрије критике.

Алмули је за београдску "Политику" рекао да му је директор Спомен-подручја Јасеновац Наташа Јовичић прије два мјесеца рекла да измјене нису планиране јер се с тим нису сложили аутори нове поставке.

Из њених ријечи произлази да ће бити вршене само допуне музејске поставке, а не измјене и исправке.

"Тако и послије три године и многих критика, музеј у Јасеновцу остаје онакав какав би се свиђао и усташама", рекао је Алмули, чију је књигу недавно објавио београдски "Службени гласник".

Алмули, који је и сам преживио холокауст, рекао је да је Јасеновац у усташкој Независној Држави Хрватској био много страшнији логор смрти него највеће нацистичко стратиште - Аушвиц.

"Покојни Ђорђе Лебовић, драмски писац, у мојој књизи `Живи и мртви` свједочио је да су Нијемци у Аушвицу настојали да жртве до посљедњег часа не дознају да ће у гасним коморама бити угушене и у крематоријумима спаљене, да се не ремети ток њиховог индустријског начина убијања. Хрватске усташе су отворено убијале на најдивљачкији начин сопственим рукама, ножевима, маљевима, гвозденим шипкама и врло ријетко мецима", рекао је Алмули.

Он је навео да су у Јасеновац довођени стражари из "најзаосталијих, сиромашних дијелова Херцеговине и Босне" и да су "полугладни и примитивни брзо постајали свирепе убице".

"Поједини официри су били патолошки типови, а сви су били индоктринирани. Васпитавала их је у вјерској мржњи Католичка црква, чијој сам улози посветио десетину књиге. Три команданта Јасеновца су раније били католички свештеници", рекао је Алмули.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog