Društvo

Игњатовић: Подршка захтјеву да се преиспита пресуда Шљиванчанину

БЕОГРАД - Национални савјет за сарадњу Србије са Хашким трибуналом послао је још средином децембра писмо Хашком трибуналу у коме је подржао захтјев одбране Веселина Шљиванчанина да се омогући преиспитивање правоснажне пресуде Шљиванчанину.


Ово је данас изјавио директор канцеларије Националног савјета Душан Игњатовић.

Он је објаснио да Шљиванчанинова одбрана, због тога што је правоснажном пресудом првостепена пресуда преиначена на штету оптуженог, тражи да се преиспитивање пресуде дозволи не само због нових доказа и чињеница, како то експлицитно допуштају правила Хашког трибунала, него и из разлога погрешне примјене материјалног права.

Игњатовић је навео да се Шљиванчанинова одбрана обратила држави Србији и замолила да подржи захтјев да се омогући преиспитивање пресуде не само из разлога који су експлицитно дозвољени правилима Хашког трибунала.

"Сматрамо да тај захтев има смисла и да принципијелно треба омогућити преиспитивање пресуда, не само из разлога нових чињеница и доказа него да има разлога да се преиспита и са становишта примене права. Једноставно, било би мудро и правично омогућити да се одлука преиспита са свих аспеката", рекао је Игњатовић.

Он је нагласио да је Национални савјет спреман да упути Хашком трибуналу тзв. "амикус бриф" – поднесак суду у коме је наведено из којих разлога Србија сматра да у овом и сличним случајевима треба омогућити преиспитивање пресуде.

Према његовим ријечима, то има смисла и због чињенице да би Шљиванчанин, да му се суди у Београду или у Загребу, имао такву могућност - па би му то формално требало омогућити и у Хашком трибуналу.

Игњатовић је истакао како Национални савјет сматра да право преиспитивања пресуде треба дозволити не само у случају Веселина Шљиванчанина, него и у случају било ког другог окривљеног када се правоснажном пресудом првостепена пресуда преиначи на штету окривљеног.

"Овим Национални савет не жели да се меша у меритум поступка пред Хашким трибуналом, не утичемо на њихову одлуку о кривици нити о било чему другом. Једноставно, сматрамо да има смисла да се то омогући не само овој одбрани него и било којој другој", рекао је Игњатовић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog