Društvo

Старосну границу синдикат спреман да брани и на улици

БАЊА ЛУКА - Право радника на одлазак у пензију са 65 година старости и 40 година радног стажа синдикат је спреман да брани и на улици, изјавила је данас предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић.


Она је нагласила да рјешење за тешко стање у пензионом систему РС треба тражити у суочавању са сивом економијом, а реформом пензионог система РС треба јасно одвојити оне који су по основу рада у складу са законом стекли право на пензију и оне који су то право стекли по посебниим условима, истичући да би и данас систем функционисао да од 218 000 пензионера постоји бар 80 000 који су то право стекли са пуном радним стажом и годинама старости.

"Мора се кренути у обрачун са сивом економијом, криминалом и корупцијом и поставити питање ко је тај ко пензионише здраве и праве људе који нарушавају стање у пензијском фонду?", изјавила је Мишићева новинарима у току стручне расправе о Нацрту стратегије пензијског и инвалидског осигурања у РС.

Она је нагласила да се комисије за пензионисање морају централизовати, а закони досљедно поштовати да се не би дешавало да се доприноси уплаћују само на реално исплаћене плате, а не на цијелу плату.

"Ми желимо да они који данас почину да раде знају да њихова марка осигурава треће животно доба", рекла је Мишићева и додала да они који раде и уплаћују доприносе немају намјеру да плаћају било чији посебан статус у пензионом систему, те да то треба да раде они који дају пензије тим људима.

Предсједница Савеза синдиката РС сматра да је рат и тешка економска ситуација увелико нарушила радну способност становника Српске, те истиче да ће контролни органи када крену у озбиљну акцију сигурно намаћи бар једну трећину средстава која недостају за финасирање пензионера, јер "у сивој економији плива читав један буџет РС".

Божана Шљивар, предсједница радне групе, која је радила на изради стратегије реформе пензијског и инвалидског осигурања, нагласила је да је реформа пензионог система изузетно значајна, а да треба бити обазрив приликом доношења одлука, јер процеси нису повратни и једном када се донесу одлуке тешко је одузимати стечена права.

"Ми нисмо нигдје у нашем приједлогу навели границу од 67 година значи и даље остаје 65 година као добна старосна граница. Међутим, оно што смо ми предложили и што треба ставити у закон је то да тамо гдје до сада нису постојале старосне границе оне буду", истакла је Шљивар.

Она наводи да данас имамо само седам одсто пензионера који имају пуни стаж осигурања од 40 година, те да је у нацрту стратегије предложено да за одређене привилеговане групе у систему не буду укинуте бенифиције, али да се старосна граница подигне на 63 године.

"Наше резултате презентовали смо јавности, која треба дати оцјене, сугестије и приједлоге о томе шта је од свега прихватљиво и шта треба под хитно преточити у закон у 2010. години, јер времена за одгађање нема. Или ћемо имати огромне дефиците у систему имаћемо социјалне проблеме, пензионери ће бити на гранци сиромаштва и ми тај проблем морамно адекватно рјешавати", истакла је Шљивар.

Савјетник министра рада и борачко- инвалидске заштите РС Милена Мајсторовић, истакла је да стање у којем се налази пензиони систем у РС говори да су неопходне хитне промјене у овој области.

"Реформа првог стуба, која се подразумијева под параметарском реформом, неопходна је да би се приступило реформи пензијског система", рекла је Мајсторовићева.

Она је упозорила да уколико се не крене у реформу, слиједи колапс пензијског система, те да је суштинска реформа у овој области прелазак на увођење капиталних пензијских фондова, односно да се ризик пребаци и на појединца, а не само на државу.

На питање да ли је пензиони систем у колапсу помоћник директора Фонда ПИО Брано Симанић је рекао да није овлаштен да говори у име руководства Фонда.

"С обзиром да ћемо имати све више младих људи, поставља се питање ко ће финансирати све те пензије? Морају се тражити нови начини осигурања", каже Симанић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog