Politika
Савјет безбједности засједа о Космету, непризнато - признатом
ЊУЈОРК/БЕОГРАД – У Савјету безбједности Уједнињених нација сутра ће бити одржана сједница о ситуацији на Косову и Метохији, на којој ће ставове Србије заступати председник Борис Тадић.
На сједници ће бити размотрен најновији извјештај генералног секретара УН Бан Ки-Муна у којем је ситуација у српској покрајини оцјењена као „релативно мирна, али потенцијално крхка”, а Београд и Приштина позвани да оставе по страни разматрање статуса у интересу регионалне сарадње.
Бан је у извјештају позвао Србију и Косово на флексибилност, како би дефинисали начин учешћа Косова у регионалним и међународним механизмима и форумима, што је, по његовој оцјени, неопходно за економски и демократски развој и дугорочну стабилност региона.
Први човек свјетске организације навео је и да УНМИК остаје привржен олакшавању ангажовања свих страна како би се изнашла практична рјешења за питања од заједничког интереса.
„Међуетнички инциденти посебно остају присутни у сјеверном дијелу Косовске Митровице, што представља разлог за забринутост”, констатовао је Бан у извјештају.
Србија ће на састанку бити представљена на највишем државном нивоу, јер Београд сматра да је ситуација на Косову изузетно озбиљна и сложена, посебно имајући у виду планове власти у Приштини и Међународне цивилне канцеларије да на сјеверу Косова и Метохије успоставе институционалну власт Приштине.
Предсједник Србије искористиће, такође, прилику да обавијести СБ УН о пријетњи безбједности у региону, на коју упућују посљедње изјаве одлазећег хрватског предсједника Стјепана Месића.
Тадић је, уочи одласка у Њујорк, оцијенио да изјава одлазећег предсједника Хрватске о војној интервенцији хрватских снага у случају расписивања референдума о самосталности Републике Српске представља директно „ратно хушкање и претњу по безбедност у региону”.
На сутрашњој сједници извештај о раду УНМИК-а представиће шеф мисије УН у покрајини Ламберто Занијер, који сматра да је ситуација у јужној српској покрајини под контролом, али да је потребно уложити веће напоре да би се одређени проблеми ријешили.
Напомињући да је улога УНМИК-а заснована на резолуцији 1244 Савјета безбједности УН, Занијер је указао да је Косово још увек у транзицији, и да чланице Савјета безбједности немају јединствен став о независности.