Društvo

Зашто у Хрватској нема милион и по Срба?

БАЊА ЛУКА - Угледни српски интелектуалац и научник из Хрватске Светозар Ливада рекао је да би у Хрватској данас живјело милион и по Срба, а не само 200 000, да није било страдања српског корпуса 1941. и 1991. године.


Говорећи о размјерама злочина, Ливада је изнио дио својих демографских истраживања, према којима је злочин у Хрватској однио више од 1 500 000 Срба, упоређујући га са погромом Јермена у Турској.

"Злочин је таквих размјера да је расут свуда по шипражју и шеварју око наших њива" - рекао је Ливада новинарима у Бањој Луци.

Угледни историчари, научници, представници Православне цркве, јавни радници, бивши логораши и потомци жртава усташког злочина констатовали су данас у Бањалуци да су остале неутврђене стварне размјере злочина над српским народом у тзв. Независној Држави Хрватској, али и у Хрватској 90-тих година.

Ливада је на промоцији новооснованог Удружења потомака и поштовалаца жртава комплекса усташких логора Јадовно 1941. године и презентацији двотомног издања књиге о Јадовну, аутора Ђуре Затезала, појаснио да су крашке јаме попут Јадовна у Лици биле само један облик одабраних локација за масовне ликвидације, те да је само око десет одсто њих до данас дјеломично истражено и евидентирано.

Он је опоменуо да негација жртве представља негацију човјека, те нагласио да живот није само појава док траје, него обилазак достојно уређених и обиљежених гробаља са именима и презименима оних који ту почивају, што српске жртве немају већ деценијама јер су и њихова масовна стратишта уништена у Хрватској.

Ливада и остали учесници промоције упозорили су на огроман број и даље непознатих, сакривених и девастираних локација масовних стратиште из Другог свјетског рата, али и из 90-тих година у Хрватској, те позвали потомке, родбину, приајтеље и знанце свих жртава злочина да пошаљу податке и предоче своја сазнања о побијеним прецима и другима како би се употпунили пописи жртава и наставио рад на даљим истраживањима.

"Зато заклињем све оне који нешто знају, који могу да пишу, говоре - да свједоче о ономе што знају, да освјеже наше памћење на жртве. Понављам, жртва је онај јадник који не могаше ни голи живот да спаси и одбрани, а ми смо дужни да му довијека бранимо достојанство тиме што га помињемо и одајемо му почаст'' - поручио је Ливада.

У Бањој Луци је основано Удружење потомака и поштовалаца жртава комплекса усташких логора Јадовно 1941. године, са циљем да не буду заборављени беспримјерени злочини у овом логору у НДХ-а почетком Другог свјетског рата, гдје је за само два мјесеца на најсвирепији начин убијено 40 123 људи, већином Срба и Јевреја.

На представљању Удружења, чији је предсједник Душан Басташић, и на промоцији Затезалове књиге о Јадовном учествовали су и директор Музеја жртава геноцида из Београда Јован Мирковић, умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије, протосинђел Јован Ћулибрк, који је координатор Одбора за Јасеновац Српске православне цркве и преживјели логораш Јасеновца Милан Басташић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog