Politika

Србија тражи референдум о уласку у НАТО

Група од 200 интелектуалаца и јавних личности затражила је данас од Скупштине Србије да распише референдум о уласку Србије у НАТО.


У захтјеву за расписивање референдума наводи се да су грађани Србије једини позвани да одлучују о својој будућности, а у такве одлуке спада и питање чланства Србије у НАТО, на које се легитиман одговор може дати само на демократском референдуму.

"Ми, доле потписани захтевамо благовремено расписивање референдума како грађани Србије ово питање не би оставили без веродостојног одговора и тако непозванима и неовлашћенима омогућили да на њега одговоре по својој вољи уместо грађана Србије", наводи се у захтјеву.

Истиче се да остајући вјерна себи и својим традицијама, војно неутрална Србија није никакав изузетак и да низ европских држава, чланица ЕУ, нису чланице НАТО-а из својих принципијелних, историјских, политичких, економских, идеолошких, моралних разлога.

За такав статус, уз све те разлоге, наводи се у захтјеву, Србија има и један разлог више, разлог какав нема ниједна друга држава, разлог познат читавом свету, а то је злочиначко НАТО-ово бомбардовање и уништавање Србије и њеног народа, уз гађење свих освештаних норми међународног права.

За такав статус, уз све те разлоге, наводи се у захтјеву, Србија има и један разлог више, разлог какав нема ниједна друга држава, разлог познат читавом свету, а то је злочиначко НАТО-ово бомбардовање и уништавање Србије и њеног народа, уз гађење свих освештаних норми међународног права.

Захтјев су између осталиј потписали и академик Матија Бећковић, редитељ Емир Кустурица, академик Добрица Ћосић, академик Момо Капор, Војислав Коштуница, митрополит Амфилохије, књижевник Слободан Ракитић, владика жички Хризостом, академик Коста Чавошки, новинар Слободан Рељић, књижевник Мирослав Тохољ.

"Ми верујемо да је тај захтев оправдан, јер се тако крупна и судбоносна одлука не сме препуштати политичарима. Такву одлуку могу да донесу само грађани ове земље. Чланство у НАТО је, мени се чини, једно од оних питања, у овом друштву, у којем постоји један општи национални консензус, само се тај консензус не види због дубине политичких подела унутар политичке елите", рекла је у Београду на конференцији за новинаре потписник захтјева Љиљана Смајловић, која је предсједник Удружења новинара Србије.

Национални консензус не иде у прилог чланству Србије у НАТО и захтијевамо да се грађанима барем пружи прилика да се тај консензус утврди и испољи на јавној сцени, односно на референдуму

Према томе, рекла је Смајловићева, тај национални консензус не иде у прилог чланству Србије у НАТО и захтијевамо да се грађанима барем пружи прилика да се тај консензус утврди и испољи на јавној сцени, односно на референдуму. Она је подсетила да је и генерални секретар НАТО-а Андрес Фог Расмунсен рекао да је Србији потребна дебата о уласку у НАТО.

„Министар одбране Драган Шутановац каже да би о чланству Србије у НАТО-у најбољи одговор дали људи из привреде и безбедности и да је право питање да ли је боље да некретнине вреде више или мање. Високе цене некретнина одговарају људима који имају много некретнина. Постоји манир људи на власти у Србији да полазе од тога шта више одговара онима који имају много”, рекла је Љиљана Смајловић.

Истакла је да није главно питање у Србији да ли ће да скачу цене некретнина.

"Наша је намера да покренемо једну општу јавну дискусију о овом важном питању како би се на референдуму дао веродостојан одговор и како би сви могли да тај одговор приме као прави и демократски", рекао је академик Матија Бећковић. Бећковић је навео да се о уласку Србије у НАТО разговара у свакој породици у Србији, а да постоји бојазан да би то могло да се заврши иза леђа грађана и иза затворених врата.

''Не би било први пут да нека институција реши питање од општег значаја. Ово питање је такво да га не може решити ниједна партија, влада, па ни скупштина. Ниједан народ не би такво питање препустио другом”

„Ако није тако, још боље, али, кога су змије ујеле и гуштера се боји. Не би било први пут да нека институција реши питање од општег значаја. Ово питање је такво да га не може решити ниједна партија, влада, па ни скупштина. Ниједан народ не би такво питање препустио другом”, рекао је Бећковић.

Професор Светозар Стојановић појаснио је да је Србији свим довољно Партнерство за мир са НАТО-ом.

"Ако бисмо постали чланица НАТО-а не бисмо могли да задржимо тесне везе ни са врло бројним и значајном групацијом `несврстаних земаља`, а не бисмо ни очували углед земље која принципијелно учествује у мировним мисијама УН", рекао је Стојановић и подсјетио да је изјашњавање грађана Србије о војној неутралности обављено само посредно кроз Скупштину Србије која је усвојила декларацију о војној неутралности.

„Чуди ме људи на власти дају изјаве које су у супротности са скупштинском декларацијом”, рекао је Стојановић, и оцијенио да би се грађани на референдуму изјаснили против чланства Србије у НАТО.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog