Politika
Избјеглице у Србији подржавају тужакање
БЕОГРАД - Коалиција удружења избјеглица у Србији сматра да је одлука Београда да Међународном суду правде тужи Хрватску за геноцид над Србима исправна, јер се тиме отвара могућност да се сазна права истина о догађајима из 1991-1995. године.
Ставови власти у Београду и Загребу, наводи ово удружење у саопштењу, су потпуно различити о томе шта се заиста десило током 90-их година прошлог вијека и због тога је најбоље да Међународни суд правде пресуди је ли било геноцида или су почињени ратни и злочини против човјечности.
И поред тога, Коалиција удржења сматра да Србија и Хрватска треба да, без обзира на међусобне тужбе, треба раде на развоју добросусједских односа и да успоставе суштински дијалог, што је важно за стабилност региона и за рјешавање низа отворених питања као што су избјеглице, нестала лица, суђења за ратне злочине, ексхумације, одржив повратак, рјешавање станарских права и пензија.
У саопштењу се подсјећа да су Срби у Хрватској током рата 90-их доживјели катасртофу, да их је протјерано 400.000 и да су се догодили многи злочини над српским цивилима и припадницима ЈНА и да су плански унитавани станбени, привредни и вјерски објекти , с циљем да у Хрватској остане што мање Срба.
Коалиција је оцијенила да најављена посјета одлазећег хрватског предсједника Космету, 8. јануара, представља мијешање у унутрашње ствари Србије и не доприноси развоју добрих односа између двије земље.
Ово удружење сматра да хрватска тужба против Србије, истушање хрватског представника пред Међународним судом правде о Косову и посјета Месића Приштини говоре да Хрватска, у суштини, не жели побољшање односа.
"Тим приступом Хрватска купује вријеме и одлаже почетак стварног рјешавања корпуса питања у вези са избјелицама", сматра ово удружење.
Влади Србије се предлаже да коначно иницира суштински дијалог са Хрватском о бројним неријешеним избјегличким питањима и тиме тестира хрватску спремност за разговоре о свим темама.