Društvo

Злочини у Кравицама не занимају Тужилаштво БиХ

БАЊА ЛУКА - Тужилаштво БиХ још није подигло нити једну оптужницу у вези са ратним злочинима почињене над Србима у Кравици, иако је другостепено вијеће Хашког трибунала у пресуди Насеру Орићу утврдило да је злочин, ипак, почињен, саопштио је данас Републички центар за истраживање ратних злочина.


Центар истиче да и 17 година након ратног злочина почињеног 7. јануара 1993. године у Кравици и околним селима братуначке општине у којима су жртве били Срби, а извршиоци борци и командни кадар Оружаних снага Сребренице под командом Насера Орића, нико није осуђен, док је процес против Орића пред Хашким трибуналом завршен 3. јула 2008. године ослобађајућом пресудом.

"Са друге стране, интензивно су испољене активности Тужилаштва БиХ у предметима гдје су осумњичени припадници српског народа било као наводни извршиоци или по командној одговорности", наглашава Центар.

Центар напомиње да породице жртава, институције и невладине организације и јавност РС очекују непристрасност правосудног система надлежног за процесуирање ратних злочина што до сада није био случај у пракси како Хашког трибунала, тако и Тужилаштва и Суда БиХ.

"Републички центар за истраживање ратних злочина и надлежни органи и организације РС наставиће активности на документовању и прикупљању доказа, те презентовању чињеница о почињеним ратним злочинима над припадницима српског народа с циљем задовољења истине и правде", наглашава се у саопштењу.

Парастосом у цркви Светих апостола Петра и Павла у Кравици код Братунца данас је обиљежено 17 година од страдања Срба у овом селу. Парастос је служен за свих 158 погинулих Срба из Мјесне заједнице Кравица у протеклом рату, од којих је 49 убијено на Божић 1993. године када су јаке муслиманске јединице из Сребренице упале у ово село и његове засеоке и починиле масакр над мјештанима.

Међу убијенима на Божића било је жена, дјеце и стараца. Рањено је око 80 људи, а седам мушкараца је заробљено и након тортуре и мучења сви су убијени, главе су им одсјечене и вучене за возилима по улицама Сребренице, а тијела никада нису пронађена.

Српска имовина је опљачкана и село је спаљено, а око 1 000 мјештана успјело се извући кроз сметове одступајући врлетним теренима према Дрини и носећи велики број дјеце и рањених.

Тог Божића без једног или оба родитеља остало је 101 дијете, запаљено је свих 688 српских кућа и више од 2 000 помоћних објеката, као и 27 друштвених објеката у и око Кравице.

Према подацима Владе РС, снаге под командом Орића на подручју Сребренице, Братунца и Зворника у првој години рата (1992/1993) убиле су више од 1 200 српских цивила.

Према обавјештајним подацима Војске РС, Орић је лично руководио нападом на Кравице, а, према непотврђеним информацијама, био је и на мјесту злочина.

Снаге под Орићевом командом починиле су сличне злочине и у селима Бољевићи, Факовићи, Залужје, Јежестица, Хранча, Магашићи, Биљача, Загони, Лозничка Ријека, Сандићи, Коњевић Поље, Бљечева и другим мјестима у источној БиХ.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog