Politika
Србија предаје контратужбу
БЕОГРАД - Овлашћени правни заступници Србије предаће данас Међународном суду правде у Хагу /МСП/ контратужбу против Хрватске због злочина почињених над Србима у тој држави од 1991. до 1995. године.
Влада Србије раније је саопштила да се Република Србија одлучила на овај корак јер је Хрватска 2. јула 1999. године покренула поступак пред МСП у Хагу против тадашње СР Југославије због наводног кршења Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида током оружаних сукоба на територији те републике од 1991. до 1995. године.
Правни тим Србије је средином децембра окончао рад на обимној контратужби. Српска контратужба је изузетно обимна, како наводе званичници, и у пет томова садржи и детаље везане за злочине почињене над Србима у Хрватској у периоду од 1991. до 1995. године, али и обиман, историјски додатак о периоду од 1941. до 1945. године.
Хрватска је МСП поднијела тужбу против Србије 1999. године. У њој се тврди да је Београд одговоран за етничко чишћење хрватских грађана као облик геноцида, зато што је директно контролисао активности својих оружаних снага, обавјештајних агената и разних паравојних одреда који су починили злочине на територији Хрватске.
МСП је касније одбацио аргументацију Србије да није надлежан да пресуђује, јер у вријеме подношења тужбе Србија, односно бивша Савезна Република Југославија, није била чланица УН, а потом одредио рок до 22. марта 2010. године да Србија, у складу са процедуром, одговори на наводе из хрватске тужбе.
Најављујући подношење контратужбе, предсједник Србије Борис Тадић је рекао да Србија сматрала и у претходним годинама, а сматра и даље да је увијек боље да се сви конфликти из ратова 1990-их година рјешавају вансудским процесима, мирним путем, али да су за такав приступ Београда потребни и партнери "са друге стране".
Он је оцијенио да овакав приступ Србије никада није подразумијевао да сви злочини не треба да буду процесуирани, већ да треба да буду процесуирани у редовним судским процесима.
"Желимо да верујемо да је могуће да хрватске и српске институције у будућности седну за сто и покушају да кроз један упоран и напоран процес успоставе евентуално вансудско поравнање и вансудско решење које задовољава и правду и принцип правичности, али истовремено водимо рачуна о жртвама које су апсолутно несумњиве и које су тешка последица ратних збивања током 90-их година", рекао је Тадић.