Republika Srpska

Зарада Телекома Србије 15 милијарди динара

БЕОГРАД – Генерални директор Телекома Србија Бранко Радујко оцијенио је да ће та компанија годину на измаку, упркос свим изазовима које је наметнула глобална финансијска криза, завршити успјешно и остварити профит који ће премашити 15 милијарди динара само за пословање у Србији.


„То је најбољи резултат откад ова компанија постоји, упркос ублаженом расту прихода у односу на претходне године”, изјавио је Радујко у интервјуу за Економист магазин.

Упитан да ли други фиксни оператер може да угрози постојећу тржишну позицију Телекома, Радујко је рекао да ова компанија апелује на долазак конкуренције јер економска логика каже да конкуренција обара цијену, „што је тачно тамо где цена није контролисана”.

„У Србији је тренутно цена фиксне телефоније контролисана и очекујемо да се, кад дође конкуренција, њено формирање пресели из канцеларије на тржиште. Данас је цена претплате у Србији два евра, у Македонији и Црној Гори пет, а у Хрватској девет, и јасно је да је засада неисплатива”, рекао је Радујко.

Он верује да ће конкуренција Телекому, иако ће изгубити одређен број корисника, донети бенефит како би коначно могао да послује профитабилно и у фиксној телефонији.

Радујко је рекао да ће доласком новог оператера корисници добити могућност избора, „с тим што ће се вероватно мало ко бавити говорном услугом, а много више интернетом и АДСЛ”.

„Фиксно телефонирање је прошлост, а не будућност овог бизниса. Приходи се све више траже на другим странама. Већ годинама саобраћај у фиксној телефонији пада на глобалном нивоу пет до седам одсто годишње, тако да нико неће платити лиценцу да би се бавио нечим неисплативим”, поручио је он.

Радујко је прецизирао да у Србији имамо укупно 395.000 АДСЛ портова, а пословни план Телекома предвиђа да их следеће године буде најмање 800.000.

„Планирамо укупне инвестиције од 22 милијарде динара у следећој години, а од тога ће најдинамичнија инвестиција бити у АДСЛ”, нагласио је Радујко.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog