Politika
Инглиш: Реаговаћемо на антидејтонске чинове
САРАЈЕВО - Амбасадор САД у БиХ Чарлс Инглиш изјавио је данас да не постоји ниједна одредба у Дејтонском споразуму која би дозвољавала оспоравање одлука високог представника провођењем најављеног референдума у Републици Српској и упозорио да би САД реаговале на антидејтонске активности.
Инглиш је рекао да идеја о одржавању референдума не би имала утицаја на правне захтјеве за провођење тих одлука високог представника.
"Високи представник је једини арбитар. Он има овлаштења која су призната према међународном праву, која су подупрта са неколико резолуција УН у протеклих 14 година којим је установљен његов ауторитет", рекао је Инглиш.
Он је истакао да би САД на свим инстанцама реаговале на активности за које би сматрале да су антидејтонске.
"Не желим спекулисти у вези са било каквим провођењем резултата референдума, него ћу једноставно рећи да би САД реаговале на свим инстанцама на активности које би ми сматрали антидејтонским", нагласио је Инглиш.
Високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко рекао је вечерас да има план како ће реаговати на евентуални референдум у Српској.
Предсједник Владе РС Милорад Додик претходно је данас позвао Инцка да јасно укаже на члан Дејтона који забрањује референдум.
Канцеларија високог представника у БиХ саопштила је синоћ да ставови Владе РС од 14. децембра и закључци Народне скупштине РС, којима се одбацује провођење закона БиХ које је донио високи представник, крше Дејтонски споразум.
Народна скупштина РС подржала је у понедјељак, 28. децембра, ставове Владе РС о наметнутим одлукама високог представника у БиХ у области правосуђа и задужила је да предложи потребне измјене и допуне Закона о референдуму.
Скупштина је усвојила Владин закључак и подржала њене ставове, којима је у цјелости одбацила као неприхватљиве, неуставне и незаконите одлуке високог представника у БиХ од 14. децембра када је страним судијама и тужиоцима у Суду и Тужилаштву БиХ који раде на предметима ратних злочина продужио мандат за још три године, а онима који се баве предметима организованог криминала и корупције омогућио останак на функцији савјетника.