Politika
Мајкић: Закон о попису становништва ће вјероватно бити оборен
САРАЈЕВО - Замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић сматра да ће закон о попису становништва у БиХ вјероватно бити оборен у парламенту, те да би то био велики хендикеп за државу.
"СНСД сматра да није добро да се у земљи у којој влада дубока подијељеност не изјашњавамо о националној и вјерској припадности, као и о језику који говоримо. Велики хендикеп за БиХ биће ако се закон не усвоји и попис не буде 2011. године, као у другим европским земљама", рекла је Мајкићевa.
Посланик СДА у Парламентарној скупштини БиХ Халид Гењац сматра да је попис становништва за БиХ неопходан и веома користан, али да он мора бити у складу са стандардима Еуростата.
"Специфичност БиХ јесте у томе што реализација пописа не би никако и ни на који начин смјела да послужи за легализацију посљедица етничког чишчења. На то смо указали и пред Савјетом Европе и Европским парламентом. Посљедице етничког чишчења могле су се ублажити кредитом за повратак, али је стратегија оборена у парламенту и смањена шанса да се у знатнијој мјери реализује повратак", рекао је Гењац и додао да ће СДА инсистирати на попису без националних одредница и у парламентарној процедури покушати да поправи закон.
СДА сматра да подаци о попису, као у свим земљама свијета, треба да буду на једном мјесту у БиХ.
Азра Хаџиахметовић, предсједник Клуба посланика Странке за БиХ у Парламентарној скупштини БиХ, сматра да попис треба урадити по свим елементима који су обавезни по европском систему националних рачуна, а да све ван тога може послужити за домаће потребе, уз елементе око којих постоји пуни консензус.
"Око ставке која садржи етничке и религијске критеријуме није постојао пуни консензус и требало би да покушамо нешто промијенити у парламентарној процедури", рекла је Хаџиахметовићева и додала да није сигурна да ће закон о попису проћи ако у њему буду елементи око којих се не слажу.
Иво Миро Јовић, посланик ХДЗ БиХ у Парламентарној скупштини БиХ, сматра да би попис требало урадити по европским стандардима, по којима људи треба да се изјашњавају по мјесту живљења, што је питање повратка.
"Босанскохерцеговачко друштво треба попис становништва којим би се грађанима омогућило изјашњавање по националној и језичкој структуру, јер без тога попис не би био потпун", наглашава Јовић и додаје да све земље које дају статистичке податке заступају у попису и те елементе, а да једино ЕУ у попису има економска питања.
Јовић сматра да би закон дефинитивно требало усвојити и припремати се за попис 2011. године. Он сматра да би попис требао да обухвати и жртве рата и оне који су отишли с простора БиХ.
Савјет министара БиХ утврдио је 20. августа Приједлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2011. године и упутио га у парламентарну процедуру.