Politika
ОХР једном мјери, ентитети трипут сијеку
Канцеларија високог представника расписала је конкурс за пријем стручњака, који ће помоћи да се попише тзв. "државна имовина" у Дејтонској БиХ.
Ипак, српски члан Комисије, Никола Ковачевић, изјавио је да представници Републике Српске у Комисији за расподјелу државне имовине, могу разговарати само о имовини коју је високи представник ставио под забрану, док о осталој имовини не може да се разговара.
"Да би наша комисија урадила посао ваљано и направила приједлог закона о критеријумима за подјелу државне имовине, она мора имати само ону имовину која је под забраном. Не можемо разговарати о имовини која није под забраном", рекао је Ковачевић.
Високи представник је покренуо процес у оквиру ког ће ОХР прикупити попис некретнина над којима је 31. децембра 1991. године право располагања или управљања имала бивша СР БиХ
Високи представник у БиХ покренуо је процес у оквиру кога ће ОХР прикупити попис некретнина над којима је 31. децембра 1991. године право располагања или управљања имала бивша Социјалистичка Република БиХ, те некретнина које су на БиХ пренесене као резултат међународног споразума о сукцесији бивше СФРЈ.
У јавност је изашао податак да у грунтовницама још постоје подаци од старог аустроугарског премјера, који би могли створити проблеме, обзиром на то да због запуштености грунтовница нису одвојени од новијих података.
"Ја могу слободно да кажем да је имовина већ фактично подијељена. Не знам зашто се ствара проблем у вези с тим", истакао је Никола Ковачевић.
Ковачевић је као примјер навео Оружане снаге БиХ које користе објекте бивше Југославије, односно бившег Савезног секретаријата за народну одбрану, гдје се показало да има вишак тих објеката и велике трошкове.
Војна имовина нигдје није књижена
Говорећи и војној имовини, Ковачевић је навео да дио те имовине нигдје није књижен и да је не зна како ће ОХР направити њен попис, јер је ријеч о веома вриједној имовини у коју су уложена огромна средства.
"Узмите објекте који су били под посебном заштитом, као што је, на примјер, Аеродром `Жељава` код Бихаћа или објекте у Хан Пијеску. То су објекти који су изузетно вриједни, иако сад немају конкретну тржишну вриједност, они ће имати вриједност кад се евентуално буду продавали.
Бивша држава је у аеродром `Жељава` уложила пет милијарди долара. Ријеч је о објекту који никад није укњижен, јер је био војна тајна
Бивша држава је у `Жељаву` уложила пет милијарди долара. Ријеч је о објекту који никад није укњижен, јер је био војна тајна. Имате ви низ таквих објеката који нигдје нису књижени", напоменуо је КОвачевић.
Српски члан Комисије ра расподјелу државне имовине наводи да му није јасно како ће ОХР пописати нешто што није укњижено, с обзиром да је то тешко изводиво.
Главни разлог због чега Радна група није почела попис, јесте што се нису могли договорити који датум ће бити мјеродаван за попис. Након новонастале ситуације, Радна група би требало да одржи састанак до 26. августа и одлучи шта даље, јер су предсједавајући ове групе Зенит Келић и чланови тренутно на годишњем одмору.