Politika

СДС: Треба нам закон о референдуму

БАЊА ЛУКА - Српска демократска странка ради на припреми закона о референдуму и грађанским иницијативама, који је неопходан Републици Српској, изјавио је потпредсједник ове странке Огњен Тадић.


Тадић је на данашњој конференцији за новинаре у Бањалуци рекао да ће овај закон, у времену општег негирања демократских правила, принципа и процедура, дати прилику грађанима да се у што већој мјери обрате законодавној власти и на тај начин изразе свој став и вољу.

"Овим законским рјешењем биће утврђен број потребних потписа грађана, како би грађанска иницијатива постала обавезујућа за Народну скупштину РС. Квалитет овог закона је у томе што предвиђа смањење цензуса успјеха референдума са 51одсто уписаних бирача на нижи број, односно 50 одсто плус један бирач од укупног броја изашлих грађана на биралишта", појаснио је Тадић.

Тадић очекује да ће СДС до прве наредне редовне сједнице Народне скупштине РС имати припремљен текст тог закона.

Он је навео да СДС неће подржати измјену Закона о индиректном опорезивању, нити ће гласати за повећање стопе ПДВ-а са 17 на 23 одсто, истичући да је ово непотребно рјешење које долази у времену у којем се поново желе истаћи одређене политичке приче, насупрот економским и социјалним показатељима који "говоре да је стање у БиХ погубно, поражавајуће и лоше".

Тадић каже да се најављује повећање стопе ПДВ-а, јер су "нагомилане" институције на нивоу БиХ, које народ више не може финансирати.

"Треба отворити питање шта треба урадити са тим институцијама, поготово са онима за које је већ Народна скупштина РС оцијенила да немају своју сврху и да не дају никакве резултате", истакао је потпредсједник СДС-а.

Тадић је подсјетио да је СДС и раније указивао да је Федерација БиХ финансијски неодржива и да се рјешење треба тражити у новом споразуму између већинских народа Хрвата и Бошњака, али не на штету конститутивног српског народа.

Поводом најава да ће се повећати каматне стопе код банака у РС и Федерацији БиХ, Тадић је поручио да треба одржати хитан састанак са представницима банака и Агенције за банкарство, те запријетити свима који најављују повећање каматних стопа да ће из њихових банака бити повучена буџетска средства јавне потрошње.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog