Politika
Србији не одговара повлачење КФОР?!
БЕОГРАД - Српски министар за Косово и Метохију, Горан Богдановић, сматра да најава смањења и потпуног повлачења војника КФОР "у овом тренутку може да буде контрапродуктивна".
Богдановић оцјењује да ситуација на Космету није таква да може да се уопште размишља о смањењу снага КФОР, коју је најавио нови генерални секретар НАТО, Андерс Фог Расмусен, приликом ступања на дужност.
Он се није сагласио са Расмусеновом оцјеном да се у догледној будућности на Косову "могу створити такви услови да се КФОР потпуно повуче" и да ће смањење снага Кфора услиједити "због успјеха на терену".
"Човек који је задужен за безбедност тог дела Европе, па и света, не би смео себи да приушти такву изјаву, јер се она коси са стањем на терену", навео је Богдановић, негирајући да је постигнут такав успјех да војници КФОР могу да се повлаче.
Богдановић наводи да "апсолутно не стоји да је такав успјех постигнут", али да ову изјаву да је на Космету све у реду разумије као "алиби, који је потребан оним земљама које су признале Косово".
Богдановић је за "Политику" навео да је КФОР једина легитимна оружана снага у коју Срби на Космету имају повјерења и напомиње да српско станивништво у овој покрајини још увијек нема слободу кретања, суочено је са етничким сукобима, а њихове светиње се и даље скрнаве.
Расмусен је по ступању на чело НАТО недавно рекао да би КФОР на Косову требало да буде сведен „на мале снаге за реаговање", а да до краја његовог мандата, односно за четири године - „сви заједно оду с Косова".
Послије десет година на територији Космета подијељеној у пет зона одговорности, број војника Кфора смањен је са 44.000 на 13.849 из 25 сталних чланица НАТО и осам земаља партнера.
Овим страхом из Владе Србије, показује се да иста не посједује никакав конкретан план када је разрјешење овог територијалног спора у питању.