Društvo
Бања Лука: Тродневни скуп о деградацији и пустошењу земљишта
БАЊА ЛУКА - У Бањoj Луци је данас почео тродневни скуп земаља централне и источне Европе у функцији припреме за одржавање Девете сесије Конференције земаља потписница Конвенције УН за борбу против пустошења и деградације земљишта (УНЦЦД), као и састанка помоћних тијела наведене Конвенције.
Домаћини скупа су Пољопривредни институт Републике Српске и Министарство пољопривреде РС.
Међународни скуп у конференцијској сали Владе РС отворио је министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић који је, констатовао да су земље овог региона посебно погођене проблемима пустошења и деградације земљишта, чији су узроци, осим негативног дјеловања човјека и ефекти глобалних климатских промјена.
"БиХ иако са малим капацитетима, настоји да се укључи у све значајне токове којима се на међународном плану регулишу проблеми који изазивају погубне посљедице на животну средину и становништво", рекао је Зиројевић отварајући међународни скуп у Бањој Луци.
Констатујући да је БиХ, као земља потписница Конвенције УН о борби против претварања земљишта у пустињу и његовог уништавања, обавезна да изради властите програме активности на том плану, министар пољопривреде РС Радивоје Братић је нагласио да је Српска припремила детаљну стратегију за очување земљишта.
"РС је већ направила искорак на том плану и ми смо припремили документ `Основе коришћења, уређења и заштите пољопривредног земљишта` и на тај начин Српска је створила све формалне и суштинске претпоставке да се приступи изради стратегије заштите од деградације пољопривредног земљишта", рекао је Братић и додао да остаје да се уреди сличан документ и за ниво БиХ.
Обраћајући се учесницима скупа, директор Пољопривредног института РС у Бањој Луци Михајло Марковић је подсјетио да глобални еколошки проблем десертификације, односно, пустошење земљишта најјаче погађа Африку, упозоравајући да је овај проблем све присутнији и у БиХ, као и у другим медитеранским и источним и средњоевропским земљама.
"Посебно битно је да ће РС и БиХ, нарочито њена стручна и научна, али и политичка јавност овим скупом не само наћи своје мјесто у свјетским токовима актуелних дешавања у борби против пустошења и деградације земљишта, већ и размјенити искуства, стећи нова знања и остварити нове контакте у Европи и свијету", рекао је Марковић.