Politika

БОРС ће тражити смјену Садовића и Цикотића

БАЊА ЛУКА - Борачка организација Републике Српске /БОРС/ затражиће од Савјета министара БиХ смјену министра безбједности БиХ Тарика Садовића због његових настојања да амнестира одговорне за злочине над српским народом у БиХ и министра одбране БиХ Селма Цикотића због шверца наоружања и војне опреме са Грузијом.


Предсједник БОРС Пантелија Ћургуз потврдио је данас Срни да ће БОРС Савјету министара БиХ упутити писани захтјев за смјену министра Садовића зато што је самоиницијативно затражио од централе Интерпола у Лиону да суспендује црвене потјернице у случајевима "Добровољачка" и "тузланска колона".

"Садовић овим на директан начин жели да амнестира одговорне за злочине над српским народом", истакао је Ћургуз.

Он је образложио да ће БОРС писани захтјев за смјену министра Цикотића упутити због шверца наоружања и војне опреме из БиХ у Грузију , истичући да је ријеч о хиљадама метака калибра 14,5 милиметара , 62 минобацачке цијеви калибра 82 и 120 милиметара, те око 22.000 минобацачких граната.

"Садовић и Цикотић у посљедње вријеме негативно су се експонирали у јавности, и то, мимо кодекса понашања којег прописује Савјет министара БиХ", истакао је Ћургуз и додао да би предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић требало да покрене питање одговорности Садовића и Цикотића.

Ћургуз је подсјетио да је БОРС упутио захтјев за састанак са највишим званичницим власти РС и српским представницима у заједничким органима БиХ на којем би требало да буде заузет јединствен став у вези са процесуирањем ратних злочина почињених над српским народом у БиХ и тражењу несталих лица.

"БОРС сматра да је процесуирање ратних злочина почињених над српским народом и тражење несталих једно од најважнијих питања за РС и да је однос српских представника у БиХ према том питању тренутно потпуно неприхватљив", истакао је Ћургуз и додао да то потврђују посљедњи потези Садовића у централи Интерпола у Лиону.

Министар безбједности БиХ Тарик Садовић пред Правним одјељењем Генералног секретаријата Интерпола у Лиону покренуо је процедуру суспензије потјерница у случају "тузланска колона".

Ријеч је о црвеним потјерницама, издатим на захтјев НЦБ Интерпола Београд за држављанима БиХ Селимом Бешлагићем, Енвером Делибеговићем, Будимиром Николићем и Мухамедом Бркићем, које Србија терети за ратни злочин и недозвољена средстава ратовања по Кривичном закону бивше Југославије.

Генерални секретаријат Интерпола у Лиону почетком јула је на захтјев Садовића суспендовао "црвене потјернице", које је расписала београдска канцеларија Интерпола против држављана БиХ у случају "Добровољачка улица".

Српско тужилаштво за ратне злочине расписало је међународне потернице за 19 особа из БиХ због напада на колону бивше ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 3. маја 1992. године када су убијена 42 војника, а рањена 73.

Међу онима које Србија терети за овај злочин су и бивши чланови ратног Предсједништва БиХ Ејуп Ганић и Стјепан Кљуић, те генерал Јован Дивјак.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog