Svijet

Amerika se protivi saopštenju G7: Ne nazivajte Rusiju "agresorom"

Sjedinjene Države se protive upotrebi termina „agresor“ za Rusiju u novom saopštenju G7, prenosi „Fajnenšel tajms“, pozivajući se na zapadne zvaničnike.

SAD se protive tome da se Rusija nazove agresorom u izjavi G7 na treću godišnjicu invazije Moskve na Ukrajinu, prijeteći da poremete tradicionalnu demonstraciju jedinstva, navodi pet zapadnih zvaničnika upoznatih sa ovim pitanjem. Učešće ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog na virtuelnom samitu G7 u ponedeljak takođe još nije dogovoreno, rekli su zvaničnici.

Do nesuglasica dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Tramp okrivio Ukrajinu za rat, opisao Zelenskog kao „diktatora bez izbora“ i predložio da Rusija treba da bude pozvana nazad u G7.

Američki izaslanici su se usprotivili frazi „ruska agresija“ i sličnim opisima koje su lideri G7 koristili od 2022. godine da opisuju sukob, rekli su zapadni zvaničnici.

Vodeće svjetske ekonomije tradicionalno su izdale izjavu podrške 24. februara, na dan kada je prije tri godine počela invazija u punom obimu.

„Uporni smo da se mora praviti razlika između Rusije i Ukrajine. Oni nisu isti“, rekao je jedan zvaničnik o ovom pitanju za „Fajnenšel tajms“.

„Amerikanci blokiraju taj jezik, ali mi i dalje radimo na tome i nadamo se sporazumu“, dodao je zvaničnik.

Ruska agresija je pet puta pomenuta u prošlogodišnjoj izjavi lidera Grupe 7 najrazvijenijih zemalja svijeta: „Pozivamo Rusiju da odmah prekine svoj agresivni rat i potpuno i bezuslovno povuče svoje vojne snage sa međunarodno priznate teritorije Ukrajine“, navodi se u saopštenju za 2024.

Insistiranje Trampove administracije na omekšavanju jezika odražava širi pomak u američkoj politici da se rat opiše kao „ukrajinski sukob“, rekla su dvojica ljudi upoznatih s tim.

Nedavne izjave američkog Stejt departmenta koriste slične formulacije, uključujući čitanje sa sastanka državnog sekretara Marka Rubija sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom u Rijadu u kojem se dva puta pominje „sukob u Ukrajini“. Promjena označava odstupanje od jezika koji koristi Bajdenova administracija, koja je često koristila fraze kao što je „ruska agresija“ kada se odnosi na najveći kopneni rat u Evropi od Drugog svjetskog rata.

 

Izvor: borba.me 
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog