BiH

Forto: Privreda u FBiH plače

Nakon prekida željezničkog prometa na relaciji Sarajevo – Luka Ploče privreda u Federaciji BiH plače, rekao je danas na konferenciji za novinare Edin Forto, ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara BiH.

Forto je rekao da su "Željeznice Federacija BiH" jedini krivac za gubitke koji proizilaze zbog uništene željezničke infrastrukture u nedavnim poplavama, te zatražio od federalne Vlade da direktor "Željeznica" bude smijenjen.


"Više od mjesec dana je od katastrofe u Jablanici izazvane poplavama koja je odnijela živote, te prekinula željezničku infrastrukturu na koju se naslanja dio privrede BiH", rekao je Forto na konferenciji za novinare u Sarajevu i dodao da je privreda potpuno sluđena situacijom.

Prema njegovim riječima, danas nema projekta po kom će se raditi rekonstrukcija tog dijela, nito odgovora kada će privreda BiH imati na raspolaganju željeznički saobraćaj.

"U cijelom svijetu popale se crvene lampice kada željeznica ne radi, a u FBiH od 4. oktobra do danas nemamo osnovne odgovore. Mislim da je vrijeme da kažemo ko je odgovoran za to što nemamo odgovore", rekao je Forto.

Prema njegovim riječima, odgovornost za ovo nosi direktor "Željeznica FBiH" koji nije preduzeo ono što zakon predviđa, a to je da uspostavi funkcionalnu željezničku infrastrukturu.

On je istakao da je sakrivanje iza Vlade FBiH neprihvatljivo, te dodao da je direktor "Željeznica" morao preduzeti sve da izbjegne gubitke, kako za firmu, tako i za privredu BiH, naglasivši da novac nije problem, već čekanje da se nešto preduzme.

"Prema procjeni `Željeznica`, dnevno se gubi 280.000 KM", rekao je Forto i dodao da je privreda koja se naslanja na "Željeznice" ponudila finansiranje i izvođenje radova na željezničkoj infrastrukturi, ali direktor "Željeznica" nikoga nije obavijestio o toj ponudi.

Prema njegovim riječima, postoji i ponuda projektantskih kuća iz BiH i regiona za besplatnu rekonstrukciju željezničke infrastrukture, tamo gdje je ona prekinuta, ali nije bilo odgovora iz uprave "Željeznica FBiH".

On je naveo da je od imenovanja na funkciju ministra stavio u fokus željeznice u BiH, iako su one u nadležnosti entiteta, te dodao da mu je bila namjera da željeznička infrastruktura bude nosilac sljedećeg investicionog ciklusa u zemlji.

"Moramo imati projekte vrijedne više stotina miliona za obnavljanje željezničke infrastrukture, modernizaciju, kako bi u narednim decenijama ta infrastruktura mogla da nosi potrebe privrede, ali i građana u putničkom saobraćaju", istakao je Forto.

On je rekao da je resorno ministarstvo pokrenulo niz projekata vezano za željeznice – Doboj, Tuzla, Zvornik, Ruma/Beograd, zajedno sa Srbijom, te razgovore o željeznicama sa Crnom Gorom i Hrvatskom.

Govoreći o viznom režimu EU i njegovom negativnom uticaju na profesionalne vozače iz BiH, Forto je rekao da BiH u potpisanom Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju ima ograničenje za svoje profesionalne vozače i da oni mogu boraviti u EU dok rade svoj posao 90 dana u okviru 180 dana.

Prema njegovim riječima, BiH ima 36.000 profesionalnih vozača od kojih je 19.000 direktno ugroženo i prijete da će napustiti zemlju i zasnovati svoj biznis u EU, ako im se ne riješ ovaj problem.

"EU je proizvela digitalne alate koji će biti dobri za građane koji putuju, ali je dovela do toga da više ne postoji način za vozače da izađu na kraj sa ovom diskriminatorskom odredbom", rekao je Forto.

On je naveo da je u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju navedeno da, ako je riječ o posadi voza, aviona ili broda, to se ne računa kao boravak u EU, te dodao da su jedino profesionalni vozači izuzeti iz ovog.

"Mogu samo spekulisati koji je razlog i zašto je to tako", rekao je Forto i dodao da je tražio da bude riješen ovaj problem, te da nezvanično ima informaciju da postoji jak lobi u EU koji ne dozvoljava liberalizaciju ove vrste poslovanja za cijeli region.

Forto je istakao da je o ovom problemu upoznao Savjet ministara sredinom godine, kao i evropske institucije.

 

Izvor: srna.rs
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog