Svijet
Ukrajina je na pragu gubitka Avdejevke
Rusi su osvajanjem ogromnog brda otpada u koksari ovladali strateškom kotom s koje mogu da kontrolišu dopremanje vojnih rezervi gradu iz kojeg se osam godina raketira Donjeck.
Ruska vojska je napravila veliki prodor kod Avdejevke, osvojivši ogromno brdo otpada u zoni koksare, koja se nalazi u industrijskoj zoni ovog grada. Na toj visokoj koti postavljena je ruska zastava, kao i zastava 114. motorizovane brigade. Na ovom ogromnom skladištu otpada, koje se prostire na više od polovine industrijske zone Avdejevke, ukrajinske snage su imale desetak uporišta. S ovog brda u koksari moguće je kontrolisati puteve snabdevanja oružanih snaga Ukrajine ka gradu, što trenutnu situaciju na ovom frontu čini uporedivom s osvajanjem Bahmuta (Artjemovska) i Mariupolja.
Prema ukrajinskim izvorima, u gradu se nalazi oko hiljadu stanovnika i radi se na njihovoj evakuaciji. Preuzimanje Avdejevke je od izuzetnog značaja za stanovnike Donjecka, jer je ona dobro utvrđen grad iz kojeg je od 2014. godine neprestano gađana teritorija Donjecka.
Ruski vojni reporteri govore o planu da se blokiraju transportne rute za dopremanje naoružanja i vojske i da se grad na taj način izoluje i primora na predaju. Rusima se ne žuri u potpunom preuzimanju ovog grada, nego idu na iscrpljivanje ukrajinskih snaga. U ofanzivi su i na severu, nedaleko od Kupjanska, pokušavajući da osvoje važno železničko čvorište, kojim takođe stižu rezerve za ukrajinske snage u Avdejevki.
Ukrajinski izvori tvrde da ruska vojska trpi velike gubitke, ali da nastavlja napade na svim pravcima, kao i da se ne oseća manjak ruskih rezervi niti slabi intenzitet napada. Navodno su ruske snage smanjile upotrebu artiljerije i sve su intenzivniji napadi pešadije, koji se odvijaju u talasima.
U Donjecku, u komandi „Istok”, juče je boravio i ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je rekao da su na ovom delu ratišta tokom protekle tri do četiri nedelje brojni ukrajinski vojnici zarobljeni ili su se predali i da je borbeni moral u ukrajinskoj vojsci veoma loš.
Ipak, zadatak obezbeđivanja ruskog prisustva na ovoj koti prilično je zahtevan. Autori jednog analitičkog kanala na „Telegramu” pišu da jedini put ka vrhu planine otpada vodi sa jugozapada i da po njemu dejstvuju ukrajinske snage. Sa severne strane postoji samo loš seoski put, kojim je po složenim vremenskim prilikama moguće popeti se samo pešice.
Iako sami ruski izvori tvrde da je prerano govoriti o daljem toku bitke za Avdejevku, bivši savetnik kabineta ukrajinskog predsednika Aleksej Arestovič prognozira da će Ukrajina s velikom verovatnoćom izgubiti ovaj grad. Rekao je da u Ukrajini postoji arhetip prema kojem se, kad se ruske snage negde koncentrišu, „mi kikoćemo kako ćemo ih pobediti i da oni trpe ogromne gubitke – ali se uvek završi na isti način”.
„Ovaj šok i presuda, kada Avdejevka bude oteta, ako bude uzeta, a mislim da hoće, nažalost – to neće biti presuda Ukrajini. To će biti kazna sistemu, koji, prema istom principu, gubi sedmi grad zaredom”, dodao je Arestovič, za koga se govori da se kritikom vlasti priprema za izbore.
Tokom ovog meseca on je političko, ali ne i vojno rukovodstvo oštro počeo da kritikuje da državu vodi u katastrofu pogrešnim potezima na spoljnom planu i lošim odlukama na frontu.
Još jedan kritičar Ukrajine, Ilon Mask, usred ruske ofanzive na Avdejevku izneo je svoju novu inicijativu za postizanje mira. Upozoravajući na svojoj društvenoj mreži „Iks” da se svet zbog nerazumnih odluka kreće ka trećem svetskom ratu, Mask je pozvao na primirje između Ukrajine i Rusije, nazivajući dve zemlje „jednom porodicom”.
„Mislim da treba da prestanemo besmisleno da žrtvujemo ukrajinsku omladinu u rovovima. Zaključimo primirje i započnimo proces normalizacije odnosa sa Rusijom”, rekao je Mask na konferenciji i naglasio da su Rusi i Ukrajinci rođaci i da su dugi niz godina bili u istoj državi.
„Dakle, bez obzira na to šta neko pokušava da kaže, oni nisu prirodni protivnici. Kivni su, ali su bukvalno jedna porodica. I mislim da ih mi na zapadu na neki način teramo da ubijaju svoje sinove. Čini mi se da je pogrešno to što radimo”, rekao je milijarder.
Ali njegove reči u Ukrajini, zabrinutoj za nastavak vojne i finansijske pomoći saveznika, već su izazvale revolt. Savetnik Zelenskog Mihail Podoljak upozorio je da bi odbijanje podrške Ukrajini bilo katastrofalna greška i da to ne bi okončalo rat, nego dovelo do naglog porasta sukoba širom sveta.
Izvor: politika.rs/Biljana Mitrinović Rašević