Vijesti

Од 15. децембра: Почиње акција контроле власника паса и њихових законских обавеза

Акција контроле власника паса и њихових законских обавеза, као што је микрочиповање, вакцинација и шетња љубимаца под надзором почиње 15. децембра.

Како би се сви власници љубимаца упознали са својим обавезама, представници Одјељења за комуналне послове током протеклих мјесец дана на објектима мјесних заједница, као и на објектима ветеринарских амбуланти, истакли су плакате, на којима су јасно написана упутства, односно када почиње контрола, те шта је је законска обавеза сваког власника паса на подручју града.

Ријеч је о активности коју ће спроводити Полиција за псе, која дјелује у склопу Одјељења за инспекцијске послове и комуналну полицију, а у сарадњи са ветеринарском инспекцијом, а на иницијативу бројних удружења за заштиту животиња и Одјељења за комуналне послове.

-По  Одлуци о комуналном реду, ради идентификације, власници паса дужни су да изврше трајно означавање паса микрочипом. Приликом извођења пса, власници су дужни да на захтјев комуналног полицајца дозволе провјеру да ли је пас микрочипован – навдено је из ресорног одјељења.

Активност ће се проводити на начин да ће власници паса бити дужни да допусте службеницима да очитају чип, а за непоштовање овог закона, прописане су и казне.

-Уколико пас није означен микрочипом или власник не дозволи провјеру микрочипа на захтјев комуналног полицајца одређене су новчане казне и то: од 500 до 700 КМ казниће за правно лице од 200 до 1.800 КМ казниће се одговорно лице у правном лицу, те од 100 до 1.000 КМ казниће за физичко лице- наведено је из ресорног одјељења.

Закон о заштити и добробити животиња Републике Српске,  постоји од 2008. године, а у члану 8 је наведено да је сваки власник кућног љубимца, односно пса и мачке дужан да исте микрочипује у ветеринарској амбуланти у року од 7 дана од стицања власништва.

Спровођењем ових законсих обавеза, неодговорни власници паса ће морати преузети одговорност за своје љубимце, те ће на тај начин бити смањен број напуштених паса, као и ширење заразних болести.

Подсјећамо, ријеч је о активност је формирана у сарадњи са удружењима за заштиту животиња, а све са циљем контроле власника паса, који су веома чест узрок настанка напуштених паса.

Власницима паса се препоручује чиповање и вакцинација против бјеснила, које је прописано Законом.

 

Извор: banjaluka.rs.ba
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog