Vijesti

Obilježene mitrovdanske bitke - simbol odbrane Republike Srpske (VIDEO)

U Nevesinju je danas obilježeno 30, odnosno 28 godina od mitrovdanskih bitaka, koje predstavljaju simbol odbrane ne samo Nevesinja i Hercegovine, već cijele Republike Srpske u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

U Nevesinju je održana i centralna manifestacija obilježavanja krsne slave Svetog velikomučenika Dimitrija- Mitrovdan.

Obilježavanje 30, odnosno 28 godina od mitrovdanskih bitaka počelo je svetom arhijerejskom liturgijom u Sabornom Hramu Vaznesenja Hristovog koju je služio Njegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije uz sasluženje sveštenstva.

Episkop Dimitrije poručio je da srpski narod u ratu treba da odlikuje junaštvo, a u miru čojstvo.

- Čojstvo u miru znači da nikoga ne uvrijedimo, ali i da ne povrijedimo svoju savjest, poštenje, da ne obrukamo pretke, da sačuvamo poštenje i časnost - rekao je vladika, koji je Nevesinjcima zaželio da u njima vaskrsne ljubav, vjera i nada i da se "nadahnu svjedočanstvom junaka koji su branili ovaj grad devedesetih godina pršolog vijeka".

Nakon liturgije, položeni su vijenci i služen je parastos, a biće održana i svečana mitrovdanska akademija.

Obilježavanju je prisustvovao premijer Republike Srpske Radovan Višković.

Premijer Srpske rekao je da su srpski borci u mitrovdanskim bitkama odbranili ne samo Nevesinje i Hercegovinu, nego cijelu Republiku Srpsku i da to nikada ne treba zaboraviti.

- To je naš zavjet - da ne zaboravimo, kao što je njihova sveta obaveza bila da odbrane Republiku Srpsku - naglasio je Višković, istakavši da je zahvaljujući Svetom Dimitriju i junaštvu srpskih boraca izvojevana pobjeda za Nevesinje, Hercegovinu i Republiku Srpsku.
 
Višković je podsjetio da je srpskih boraca tada bilo 10 puta manje u odnosu na neprijateljske snage koje su htjele da iskorijene srpski narod na ovom prostoru, kao što je to urađeno u dolini Neretve.

- Neprijatelju to nije pošlo za rukom zahvaljujući hrabrosti naših ljudi koji su sačuvali ne samo Nevesinje i Hercegovinu, nego Republiku Srpsku. Da su oni tada poklekli sigurno danas ne bismo imali našu državu, a naša država je Republika Srpska, koja nas štiti. Da nemamo Republiku Srpsku, srpski narod na ovim prostorima bi sigurno imao drugačiju sudbinu - naglasio je premijer Srpske.

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić istakao je da je narod Hercegovine i Nevesinja uspio da tokom mitrovdanskih ofanziva 1992. i 1994. godine svojim junaštvom i herojstvom odbrani Hercegovinu i Republiku Srpsku.

Ostojić je rekao da je za Boračku organizaciju Republike Srpske kao organizaciju od javnog interesa i sve borce, ovaj praznik jedan od najznačajnijih datuma koji se obilježavaju u okviru njegovanja slobodarskih tradicija i istorijskih događaja.

U mitrovdanskim bitkama, u Hercegovini 1992. i 1994. godine, pripadnici Nevesinjske brigade spriječili su pogrom koji im se spremao po receptu ustaške ideologije iz Drugog svjetskog rata.

Učesnici mitrovdanskih bitaka poručuju da bez tih pobjeda danas ne bi bilo Republike Srpske.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović naveo je da je u Mitrovdanskoj bici 1992. godine poginu je 41 borac Vojske Republike Srpske i jedan civil, dok je oko 100 boraca lakše i teže ranjeno.

Milunović je naveo da je u drugoj Mitrovdanskoj bici 1994. godine poginulo 26 pripadnika Vojske Republike Srpske, od kojih su četvorica ubijena nakon zarobljavanja, dok je 68 boraca ranjeno.
 
Prva Mitrovdanska bitka jedna je od najvećih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu jer je 3.500 pripadnika Nevesinjske brigade pobijedilo pet puta jače jedinice sastavljene od Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH koje su sa 15.000 vojnika, i praćene jakom artiljerijom, krenule na Nevesinje radi spajanja sa Dubrovnikom i izlaska na tadašnju jugoslovensku granicu.

 

Izvor: rtrs.tv 

 

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog