Svijet

SAD spremaju diplomatsku ofanzivu u BiH uoči sjednice u Republici Srpskoj

U trenutku kada se Narodna Skupština Republike Srpske priprema za današnje glasanje o vraćanju nadležnosti Srpske, američki zvaničnici planiraju diplomatsku ofanzivu u Bosni i Hercegovini, piše danas britanski list "Gardijan".

U intervjuu za taj list, Derek Šolet, visoki sjavetnik američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, poručuje da su SAD odlučne u tome da vrate Bosnu i Hercegovinu sa "ivice litice" usred "secesionističkih pretnji srpskih nacionalista", a da su "sankcije među opcijama koje razmatraju".

"Zaista smo pokušali da ubrzamo neke od naših diplomatskih napora kako bismo pokušali da vratimo BiH sa ivice litice", rekao je Šolet za "Gardijan" uroči današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske.

Podsjeća da je prošlo skoro 26 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, i da su trenutno sve prisutniji glasovi koji govore o potencijalnom povratku u sukob ili velikoj krizi sa Bosnom i Hercegovinom.

"To nas duboko brine", izjavio je on.

Navodi i da je predao Blinkenovo pismo političkim liderima u BiH, naglašavajući da je mir u BiH prioritet za američku administraciju.

"Ovo je pitanje sa kojim mnogi ljudi u ovoj administraciji, od predsjednika Bajdena pa naniže, imaju dugu vezu i imaju lično veoma snažna osjećanja", izjavio je Šolet.

Druga tema Blinkenovog pisma je, prema njegovim riječima, bila pretnja sankcijama političkim liderima, koji, kako tvrdi, navodno prijete postdejtonskom miru.

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, glavna meta te prijetnje, izjavio je da ga je lično briga za sankcije, ali Šolet vjeruje da one ipak mogu imati uticaja.

"Mislim da smo vidjeli neke dokaze da poluga koju imamo, a koja uključuje politike poput sankcija, može biti efikasna i da može pokušati da preoblikuje ponašanje", rekao je visoki savjetnik američkog državnog sekretara Entonija Blinkena.

Što se tiče mogućnosti jačanja međunarodnog vojnog prisustva u BiH, u kojoj je, kako navodi "Gardijan", trenutno samo nekoliko stotina vojnika EU, Šolet je rekao da ne želi da "unapred govori o našim razgovorima", ali je dodao "istražujemo sve opcije".

 

Izvor: tanjug

 

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog