Svijet

Rusija u UN: Presuda Mladiću nastavak politizacije, Hag slijep i gluv na zločine Albanaca

Zamjenik ruskog ambasadora u UN rekao je na sjednici SB o radu Međunarodnog rezidualnog mehanizma u Hagu da je ovaj mehanizam kao i Haški sud prije njega ušao u istoriju kao instrument za obračun.

Kako je dodao, Mehanizam je nastavio isti ispolitizovani kurs kao i njegov prethodnik, a presuda protiv Ratka Mladića je nastavak te politizacije.

Zamjenik ruskog ambasadora u UN Genadij Kuzmin je rekao da je rat na Balkanu bio tragedija za sve strane, uništio je jednu državu i pokazao koliko je ranjivo međunarodno pravo, kao i koliko lako, u uslovima nekažnjivosti, zemlje NATO mogu da zaobiđu Povelju UN i počnu vojnu operaciju u trećoj zemlji.

Upitao je i da je li iko pozvan na odgovornost zbog bombardovanja civila u SRJ, ubijanja novinara i bombardovanje kineske ambasade, kao i zašto je Haški sud, a potom i Mehanizam, bio slijep i gluv na zločine koje su počinili kosovski Albanci.

    „Nisu postali instrument pomirenja, a razlog tome je uočljiv deficit pravednosti u presudama, napadi na jednu stranu i ćutanje o zločinima drugih“, rekao je Kuzmin.

    Rezidualni mehanizam je nasledio negativne osobine svog prethodnika, rekao je ruski predstavnik, dodajući da presude nisu fer pošto je jedna strana osuđena za sve, a zločini drugih su zataškani.


Rekao je i da Rusija traži sveobuhvatni nezavisni medicinski pregled Mladića.

„Rusija pridaje veliki značaj pitanju osiguranja ljudskih prava koji su u zatvoru, uključujući pravo na medicinsku pomoć. Savjet bezbjednosti je u Rezoluciji 2529 prošle godine posebno to naglasio. Bez obzira na to Rezidualni mehanizam ne smatra svrsishodnim da izvještava Savjet bezbjednosti o tome kako se ta prava realizuju“, rekao je ruski diplomata.

Podsjetimo, Haški tribunal je potvrdio presudu Ratku Mladiću na doživotni zatvor.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić učestvuju u radu sednice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. Na dnevnom redu je predstavljanje izvještaja o radu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.

 
Izvor: rs.sputniknews.com 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog