Vijesti
Ујић: БиХ може да буде само коридор за мигранте, нема услова за прихват великог броја људи
Директор Службе за послове са странцима Слободан Ујић изјавио је да, у случају да Турска отвори границе и илегални мигранти масовно крену према овим просторима, БиХ може да им буде само коридор.
- Ако их дневно буде улазило 10.000, како то процјењују из Међународне организације за миграције (ИОМ), БиХ може бити само коридор за њихов одлазак даље - рекао је Ујић.
Он је додао да мигранти не желе да остану у БиХ, јер им је циљ нека од земаља ЕУ, а БиХ нема услове да их прими ни на један дан.
- Ако дође до тога, БиХ само може направити коридор и да мигранте што брже пропусти као кроз филтер, те се безбједносно заштити од евентуалних ризика - рекао је Ујић, наводећи да се тренутно у БиХ налази између 6.500 и 7.000 илегалних миграната.
Ујић је подсјетио да су илегални мигранти глобални проблем, наводећи да их тренутно у Грчкој има око 100.000, а у Турској око 3.700.000 избјеглих и расељених, као и економских миграната.
- Ове године очекују нас још већи изазови и усложњавање те проблематике. Тешко је рећи да ли је БиХ до сада адекватно одговорила када имамо у виду да ни ЕУ није адекватно одговорила том проблему - рекао је Ујић, оцијенивши да проблему илегалних миграната ниједна земља региона није у потпуности одговорила и да ће тај проблем трајати годинама.
Ујић тврди и да ниједна земља на мигрантској рути нема капацитете да прими 10.000 миграната дневно.
- Ако дође до тог таласа, мораће све безбједносне агенције да се ангажују. Ни Европска унија (ЕУ) није спремна за тај талас- оцијенио је Ујић.
Он је напоменуо да ни многе државе које финансијски добро стоје нису спремне за овај талас, а поготово не БиХ, те констатовао да се поставља питање која је агенција у БиХ спремна за масован прилив миграната.
- Немогуће је да Служба за послове са странцима региструје дневно 10.000 миграната, да изврши регистрацију и узме биометријске податке уз редовне материјално-техничке и људске капацитете - истакао је Ујић.
Он је поручио да ће морати да се укључе све безбједносне агенције уколико до тога дође.
- За то треба много људи, а Служба има свега 70 инспектора за странце који раде редовне послове и од редовних обавеза не могу изаћи на терен и радити регистрацију миграната - навео је Ујић, додавши да Служба за послове са странцима за излазак на терен може издвојити двадесетак људи.
На питање да прокоментарише најаве земаља чланица ЕУ да ће спријечити улазак илегалних миграната на њихову територију и да ли БиХ може постати жртва тог односа у смислу да илегални мигранти могу остати на овим просторима, Ујић је рекао да то питање није за директоре агенција који раде послове из своје надлежности него за највише институције у БиХ.
Он је нагласио да је Служба за послове са странцима у протекле двије године показала да је на ваљан начин одговорила на изазове које су са собом носили илегални мигранти, напоменувши да су у надлежности ове службе Имиграциони центар, узимање биометријских података, регистрација и реадмисија.
Ујић је додао да тренутно у Имиграционом центру нема ниједна безбједносно ризична и занимљива особа.
- Имамо лица која су склона нарушавању јавног реда и мира, склона вршењу мањих кривичних дјела, лица склона конзумирању алкохола и наркотичких средстава. Лица која могу представљати потенцијалну пријетњу нема - закључио је Ујић.
Начелник Управе полиције Министарства унутрашњих послова (МУП) Републике Српске Српске Далибор Иванић истакао је да МУП пружа подршку Граничној полицији БиХ у области илегалних миграција са 104 полицајца, а тај број биће повећан на источној граници БиХ ако се процијени да се ситуација усложњава.
Иванић је напоменуо да илегалним мигрантима није циљ задржавање на територији Република Српске, него долазак у земље ЕУ.
- Приоритетно пружамо подршку Граничној полицији БиХ, нарочито на источном дијелу БиХ, на територији која се поклапа са територијом Републике Српске - рекао је Иванић новинарима у Бањалуци.
Он је оцијенио да би било добро и да Гранична полиција БиХ прегрупише своје снаге и да фокус стави на заштиту источних граница, како би се спријечио повећан број илегалних миграција преко те територије.
Иванић је напоменуо да МУП Српске константно прати ситуацију у области миграција у окружењу, која се додатно усложњава.
- У складу са тим предузимаћемо мјере јер морамо да заштитимо наше грађане и њихову имовину од било каквог угрожавања. Уколико дође до повећања броја миграната, предузећемо све мјере према њима, поштујући принципе хуманости и закнитости - рекао је Иванић.
Он је напоменуо да је став Републике Српске јасан да се мигранти на њеној територији не могу задржавати.
- Српска нема капацитете за смјештај миграната, те ћемо предузети све потребне мјере да их пропратимо преко наше територије - рекао је Иванић.
Стручњак за безбједност Зоран Драгишић изјавио је да ескалацију ситуације са мигрантима, која је врло озбиљна, може да ријеши само Турска, односно да неће бити новог масовног мигрантског таласа уколико дође до договора европских земаља са Анкаром.
- Мислим да је ово само порука коју председник Турске Реџеп Тајип Ердоган шаље европским земљама. Искрено се надам да ће успети да се нађе договор на најављеним састанцима председника Француске Емануела Макрона, канцелара Немачке Ангеле Меркел и других са Ердоганом - рекао је Драгишић.
Он је нагласио да ће, уколико договора не буде, услиједити велики мигрантски талас на чијем ће се највећем удару наћи земље које непосредно граниче са Турском - Бугарска, Грчка и Сјеверна Македонија.
Према његовим ријечима, то ће представљати огроман проблем за Србију.
- Они који успеју да прођу преко тих земаља, кренуће према Србији. Ми, међутим имамо искуства из 2015. године, добро смо организовани, знамо шта се дешавало тих дана и што се тога тиче немамо разлога за страх и панику. Дакле, Србија ће одреаговати једнако добро, ако не и боље него 2015. године. Сада смо богатији за многа искуства - каже он.
Драгишић очекује да ће се Мађарска и Хрватска поставити тврдо према мигрантима као 2015. године и уосталом све вријеме мигрантске кризе, што може створити озбиљне проблеме у БиХ.
- Ту је проблем. БиХ има јако дугачку границу према Хрватској. Ако Хрватска крене у тврдо затварање границе, што очекујем да ће урадити, то може бити озбиљан проблем за БиХ. Мислим да ће се ЕУ у ствари бранити на границама Грчке и Бугарске. Тако да ако Бугарска и Грчка тврдо затворе границу, знатан број миграната неће ни доћи до нас - рекао је Драгишић.
Потезе Аустрије која је најавила да ће на мађарско-српску границу упутитити 19 полицајаца и два пса као помоћ тим земљама у заштити спољних граница ЕУ од миграната, Драгишић је оцијенио као гест који вријеђа интелигенцију, поновивши да је ситуација веома озбиљна и да је кључ рјешења у Турској.
Извор: СРНА