Društvo

Uticaj pametnog telefona i tableta na psiho-fizički razvoj djece predškolskog i mlađeg školskog uzrasta

Svjedoci smo ubrzanog razvoja informacionih tehnologija koje svoj maksimum dostižu u drugoj deceniji 21 vijeka. Široka upotreba pametnih uređaja postala je svakodnevica skoro svakog odraslog čovjeka.

U drugoj deceniji ovog vijeka na tržištu se javlja ekspanzija „smart“ (pametnih) telefona i tableta čiji su korisnici sve više djeca mlađeg školskog uzrasta, a u proteklim godinama na žalost i djeca predškolske dobi. 

Savremene tehnologije imaju i svoje pozitivne i edukativne svrhe, ali za djecu pomenutog uzrasta one su pogubne. Kupovinom pametnog telefona ili tableta ili ustupkom svog uređaja, djeci predškolskog uzrasta roditelji čine prvu „medvjeđu“ uslugu i nesvjesno svoje dijete „guraju sa litice“ na koju se teško vraća. Osnovni i suštinski problem javlja se odmah nakon par dana korišćenja ovih uređaja. Dijete uz telefon ili tablet počinje mirnije da jede iz flašice, zaspiva, miruje dok roditelji ručaju, piju kafu ili druže se sa prijateljima. To je prva varka i podmukla prevara ovih uređaja. Tablet ili telefon nakon samo par dana korišćenja djetetu postaje omiljena igračka bez koje se ne ide ni kod djeda i bake, u šetnju, kod komšija, na žalost čak ni u krevet na spavanje. Dijete predškolskog uzrasta veže se za svoj „smart“ uređaj kao za nerazdvojnog prijatelja i zasigurno ulazi u jedan svijet koji ga sve više preuzima. 

Kakav uticaj sa medicinskog aspekta ovi uredjaji vrše na našu djecu?

Opša poznata činjenica je da ovi uređaji zrače! Analizirajući podatke do kojih je istraživanjem došao Institut za fiziku i inžinjering u medicini (Institute of Physics and Engineering in Medicine), zračenje djece u odnosu na odraslu osobu je do deset puta veće u koštanoj srži i dva puta na mozgu jer dječije kosti su rjđe i mekše, a lobanja je mnogo tanja. Konkretno ako vaše dijete dva sata gleda klipove na mobilnom telefonu dok vi ručate i pijete kafu u restoranu ono je ozračeno kao vi da ste razgovarali 20 sati na telefon, a mozak je taložio količinu zračenja kao da ste 4 sata neprestalno držali telefon na uvu.

Koje su posljedice?

Prve posljedice korišćenja ovih uređaja koje roditelji primijete kod djece mlađe od tri godine su:

- nesanica i kasna zaspivanja,

-  neočekivan plač i strah u toku noći,

- histerična težnja da se telefon koristi u toku jela, igre i uopšteno u slobodno vrijeme tokom čitavog dana, 

- kasno izgovaranje prvih riječi i prvih rečenica

- hiperaktivnost,

- odbacivanje druženja sa drugom djecom i nasilan stav prilikom upoznavanja vršnjaka. 

Djeca do tri godine počinju izgovarati riječi koje su naučili gledajući sadržaje na smart uređajima i sve više se pretvaraju u asocijativne tipove koji jednostavno počinju da žive život telefona ili tableta. Poređenja radi nekoliko dana za redom gledajući bezrezervno u ove uređaje vaša djeca postaju zavisnici o njima kao odrasli o opojnim drogama, a nakon izvjesnog vremena oni su potpuno zavisni od ovih uređaja i povratak u normalan život je veoma težak. Pojedini stručnjaci odobravaju korišćenje ovih uređaja jedan ili dva časa dnevno. 

Kako rješiti ovaj problem?

Mišljenja smo da ovi uređaji ne treba da budu uopšte sastavni dio u životu djeteta predškolske dobi. Postoji mnogo razloga za ovakav stav. Prvi možemo navesti zdravstvene prirode. Smart uređaji zrače i oštećuju vid. Drugi razlog je svakako psihološke prirode. Ovi uređaji djetetu sputavaju kreativnost, usporavaju razvoj govora i razvoj inteligencije. Treći razlog je fizički razvoj. Djeca na ovom uzrastu treba što više da se kreću, padaju, guraju, igraju u pjesku, istežu, kako bi svoje fizičke sposobnosti stalno razvijali i usavršavali. Opšte poznato je da se djeca koja se vežu za ove uređaje vrlo lako odriču igre, skakanja, penjanja i sl. U suštini u većini slučajeva roditelji i prave ovdje kardinalne greške u vaspitanju djece. Telefone i ostale uređaje im daju upravo iz razloga da djeca budu mirna, da ne skaču, ne dižu prašinu, ne padaju se dok prohodavaju i sl. Ove stavove možemo lako da provjerimo. Na bilo kom skupu i druženju bila to rođendanska zabava ili nekakav prijateljiski ili porodični skup gdje se nalaze više vršnjaka pomenutog uzrasta donesite dva „smart“ uređaja pustite neki kanal sa klipovima igri i zajdničkim aktivnostima došao je kraj. Na žalost sva djeca će da pohrle kako bi se domogla uređaja a zatim bi se umirili i satima nebi skidali pogled sa njega.

Jedino logično rješenje koje možemo da donesemo jeste zabrana korišćenja ovih uređaja djeci predškoslkog uzrasta, a djeci školskog uzrasta svakako ograničiti vrijeme koje mogu da provode igrajući se sa istim. Prihvatljivo vrijeme koje mlađi školarci mogu da provode uz pametni telefon ili tablet bilo bi do sat vremena dnevno. Naravno ne treba napominjati da od strane roditelja ti sadržaji treba da budu pod kontrolom kako bi bili primjereni uzrastu. Danas u svijetu moderne tehnologije postoje i aplikacije koje same djeci zavisno od uzrasta sortiraju sadržaje koji su za njih prihvatljivi.

 
Piše: mr Radovan Mitraković
 
Frontal
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog