Društvo

Најскупоценији Титов орден био је од злата, платине, рубина и брилијаната и добило га је девет људи

Најскупоценији орден на просторима бивше Југославије био је Титов Орден слободе који је направљен у само девет примерка, искован је у злату и платини и опточен брилијантима и рубинима.

Како пишу Новости, овај скупоцени орден после рата су добили команданти партизанских армија у завршним операцијама за ослобођење. Тито је одликован овим орденом 1947. године, четири године касније добили су га Иван Гошњак и Коча Поповић, а 1973. године Пеко Дапчевић и Коста Нађ.

Такође, понели су га 1956. године и совјетски маршал Георги Жуков, који је предводио коначни напад на нацистичку Немачку у Другом светском рату, те 1976. Леонид Брежњев, вођа Совјетског Савеза.

Последња два примерка која су се чувала у Војном музеју и архиву, тадашњи председник Слободан Милошевић доделио је 16. јуна 1999. командантима Генералштаба ВЈ и Треће армије после НАТО агресије, генералима Драгољубу Ојданићу и Небојши Павковићу.

Према доступним подацима, аутор ордена је вајар Антун Аугустинчић, орден је пречника 68 милиметара, израђен је од злата и платине, а у њега су уграђена 45 рубина и 61 брилијант, од кога је средишњи промера шест милиметара.

Како је за Новости објаснио колекционар и стручњак за одликовања Јован Мара, први ордени и медаље у Титовој Југославији стигли су из Русије 1944. године. Велику материјалну вредност има и Орден Партизанске звезде, који је израђен у Москви и искован је од 22-каратног злата.

Мара каже да су данас Кинези највећи колекционари на планети, тако да и наши ордени достижу цене на аукцијама од неколико десетина хиљада евра.

„Највишу цену код Кинеза имају руски ордени који су нам достављени 1944. из Москве, а то су Oрден народног хероја у 22-каратном злату и Орден Партизанске звезде првог степена. Поред ових одликовања, Руси су исковали и Орден народног ослобођења, Орден за храброст, Орден братства и јединства, који су повучени после 1948. Рецимо, Орден братства и јединства цени се на око 12.000 евра. Најскупљи орден за који знам је Огрлица Светог Андреја Првозваног из Русије, која на тржишту вреди и више од милион евра“, истиче Мара.

Он објашњава да се актуелни државни ордени и медаље додељују према законима из 2009. и 2010. Председници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг, од 2014, односно 2016, носиоци су највишег српског признања, Ордена Републике Србије на великој огрлици. Даље у рангу се налазе Орден Српске заставе у три степена, Орден Карађорђеве звезде (носилац Новак Ђоковић), Сретењски орден, Орден Белог орла са мачевима и Орден заслуга за одбрану и безбедност.

„Када су у питање медаље, за храброст се додељују медаље Милош Обилић у злату и сребру, медаље за заслуге и за ревносну службу у злату и сребру“, појашњава Мара.

Мара наводи да су прва одликовања савремене Србије била Орден Таковског крста из 1865, затим Орден Белог орла из 1883, Орден Таковског крста са мачевима из исте године и Орден Милоша Великог из 1898. године.

 

Извор: Спутњик.рс
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog