Srđan Puhalo
Srđan Puhalo je rođen 1972. godine u Foči, jer u Kalinoviku nije bilo porodilišta.Odrastao je u Kalinoviku uz pomoć roditelja, mnogobrojne familije i "Politikinog zabavnika". Čuvajući krave kod babe Radojke shvatio je da je život veoma težak, pogotovo u Kalinoviku. Do četrnaeste godine bio je učesnik dvije omladinske radne akcije, posjetio koncentracione logore Jasenovac i redovno se takmičio u "Titovim stazama revolucije", što je ostavilo neizmjerni trag na njegovoj krhkoj ličnosti. Srednju školu završio je u Sarajevu, a psihologiju je diplomirao u Beogradu. Iluzije je izgubio prilično rano, a nevinost dosta kasno. Preživio je dva rata, kao i veliku inflaciju u Srbiji, a onda je došao da živi u Banjaluku. Magistrirao je psihologiju u Banjaluci, a doktorirao u Sarajevu. Dobar je otac dvoje djece, a loš muž jedne žene. Nije nosilac nijednog ordena, ali zato ga krase mnogi epiteti kao što su soroševac, nevladinac, strani plaćenik, antisrbin, autošovinista, Bakirov Srbin. Mašta da postane profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci. Ima mnogo problema sa pravopisom, stranim jezicima, potencijom i holesterolom.Srđan Puhalo
Individualni identitet za 3. razred osnovne škole
Moj sin ima 8 godina i za razliku od mene voli da igra i gleda fudbal. Neko veče smo zajedno gledali utakmicu polufinala Lige Šampiona između Pariz Sen Žermena i Atalante. U stvari ja sam cijelu utakmicu tražio navijače koje sam čuo, ali nisam vidio, a on je zdušno navijao za Francuze.
Elem, dođe poluvrijeme i krenu priča.
Sin: Tata, šta je Kilijan Mbape?
Ja: Pa napadač, ne znam što ga trener ne ubacuje u igru?
Sin: Ma znam to, nego jel on, kako da kažem, Afrikanac?
Ja: Neki ga i tako opažaju, ali čini mi se da je više Evropljanin.
Sin: A kako je Evropljanin kada je crnac?
Ja: Pa fino, rođen je u Parizu u Francuskoj, a Francuska je u Evropi. Jel tako?
Sin: Od kad su Francuzi crnci?
Ja: Od kada imaju državljanstvo države Francuske.
Sin: Ali njemu je otac porijeklom iz Kameruna, a majka iz Alžira. Onda je on kamerunski i alžirski Francuz.
Ja: Ne znam, možda se on osjeća kao Kamerunac, možda kao Alžirac, a možda i kao kamerunski Alžirac i alžirski Kamerunac, mada nikad nisam čuo da se tako predstavlja.
Sin: Ni ja, mnogo je to tata komplikovano?
Ja: Ma nije. Čovjek ima više identiteta, a to znači da može da se osjeća različito i niko nema pravo da mu kaže ko je on.
Sin: Kako to?
Ja: Vidi ti si živiš u Bosni i Hercegovini i ti si Bosanac i Hercegovac. Roditelji su ti Srbi samim tim ti si i Srbin. Pošto si rođen i ovdje živiš u Banjaluci i naravno da si Banjalučanin. Ti si dječak, učenik trećeg razreda, ljubitelj Deks Roka. Sve si to ti i još mnogo toga.
Sin: A mogu li biti Evropljanin.
Ja: I Evropljanin si, naravno.
Sin: I gejmer.
Ja: I gejmer, zašto ne?
Sin: A Francuz?
Ja: Kad dobiješ francusko državljanstvo, onda možeš biti i Francuz.
Sin: Hoćeš da kažeš da ja mogu biti sve što želim?
Ja: Pa recimo da možeš, ali da bi nešto postao moraš da ispuniš i neka pravila ili obaveze. Da bi bio advokat, moraš da završiš pravo i položiš advokatski ispit. Da bi postao muž, moraš da se oženiš i sl.
Sin: A što ne mogu biti bosanski Srbin?
Ja: Naravno da možeš, zašto ne bi mogao biti? Rođen si u Bosni, otac i majka su ti Srbi. Znači možeš biti bosanski Srbin.
Sin: Pa rekao je Dodik, da bosanski Srbi ne postoje, već samo Srbi.
Ja: To je vrlo nekulturno govoriti.
Sin: Zašto?
Ja: Pa rekao sam ti ranije da niko nema pravo da ti određuje šta si ti?
Sin: Ni Dodik?
Ja: Ni Dodik, ni ja, niko.
Sin: Ali on je glavni u Republici Srpskoj, njega moramo slušati.
Ja: Opet griješiš, moraju se poštovati zakoni, a ne vlast, pogotovo ako te tjeraju da budeš nešto što ti ne želiš da budeš.
Sin: Znači ja mogu biti istovremeno i Evropljanin, i Bosanac, i Srbin, i Zvezdaš, i gejmer, i fudbaler, i jutjuber i dijete...
Ja: Da, sve to možeš biti.
Sin: To znači da sam onoliko bogat koliko mogu imati raznih uloga.
Ja: Upravo tako, što imaš više identiteta, život ti je zanimljiviji i bogatiji.
Sin: Kul.
I onda je počelo drugo poluvrijeme.
Prenošenje blogova Srđana Puhala nije dozvoljeno bez pismenog odobrenja redakcije. (17.08.2020)
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne predstavljaju nužno uredničku politiku portala Frontal