Region
Špijunska afera u Srbiji: Rumuni pustili snimak u javnost (VIDEO)
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti povodom špijunske afere i iznio detalje.
Na snimku koji se pojavio u javnosti vide se ruski obavještajac i penzionisani potpukovnik Vojske Srbije sa inicijalima Z. K., kaže Vučić. Nisam vidio logiku u svemu ovome i ruske prijatelje pitao sam samo "zašto", kaže predsjednik.
Predsjednik Srbije je na konferenciji u Predsjedništvu Srbije rekao da snimak, na kom se vidi kako ruski obavještajac daje novac jednom, navodno visokopozicioniranom zvaničniku Srbije, nije sačinila srpska agencija, ali je VBA upoznata sa tim.
Snimak je, kaže Vučić, sačinjen 24. decembra 2018. godine i na njemu se vidi susret ruskog potpukovnika Georgija Klebana sa penzionisanim potpukovnikom Vojske Srbije, čiji su inicijali Z. K.
Z. K. je, prema Vučićevim riječima, bio objekat nadzora srpskih službi bezbjednosti još od 2012. godine zbog kontakata sa hrvatskom kontraobavještajnom službom.
Predsjednik kaže da se susret Klebana i Z. K. odigrao u Zemunu oko 18 časova.
Pripadnici srpskih službi vršili su opservaciju Z. K. ali susret sa Klebanom nisu oni zabilježili zbog velike udaljenosti, kaže Vučić.
"Naši pripadnici su primijetili više lice koja su bila u kontrapratnji. Na zemunskom keju tri lica izlaze iz automobila marke 'audi', oni su bili nečitljivi zbog položaja. Našli se kod parkirališta Kapetanija i otišli u pravcu pivnice 'Crna ovca'. Onda su je napustili i otišli u nepoznatom pravcu", objasnio je Vučić nakon sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost.
Dodao je da ruski potpukovnik Kleban, koji je u Srbiji bio na funkciji pomoćnik izaslanika odbrane, više nije u našoj zemlji.
"Republika Srbija je u više navrata fotodokumentovala, audio i video-dokumentovala kontakte Klebana sa pripadnicima Vojske Srbije. Samo sa Klebanom 10 kontakata dokumentovano, imamo i foto, audio i video-dokumentaciju da je davao novac. Imamo dokumentovane i druge pripadnike ruskih službi bezbjednosti", rekao je Vučić.
Vučić: "Bocan-Harčenka sam samo pitao zašto?"
Politiku prema Rusiji nećemo da mijenjamo, doživljavamo je kao bratsku zemlju, rekao je Vučić i dodao da je ruskog ambasadora Bocan-Harčenka povodom afere upitao samo "zašto".
"Nisam vidio logiku u svemu ovome", rekao je Vučić dodajući da je siguran da predsjednik Rusije Vladimir Putin nije bio obavješten o djelovanju Klebana.
Srbija, kaže, ne zaboravlja sve što su Putin i Rusija učinili za Srbiju.
Podsjeća da Srbija jedina nije uvela sankcije Rusiji, nije ni glasala protiv interesa te zemlje i ničin ne ugrožava prijateljstvo.
Predsjednik je još jednom ponovio da Srbija ostaje vojno neutralna i poručio da Srbija neće u NATO.
Odgovarajući na novinarsko pitanje da li će Putina pitati za špijunsku aferu, predsjednik je rekao da "ne isključuje mogućnost da su Rusi u pravu" kad kažu da je riječ o "redovnim provokacijama".
"Ne pada nam na pamet da pravimo novu ‘48. i da Rusiju doživljavamo kao neprijatelja Srbije", istakao je Vučić dodajući da će predstojeći susret 4. decembra biti od izuzetnog značaja.
Povodom istrage o snimku, Kremlj je saopštio da je siguran da ništa ne može da naruši odnose Moskve i Beograda.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova okarakterisala je kao "redovnu provokaciju pred važan susret" moguću obavještajnu aferu u Srbiji čiji su akteri ruski obavještajac i navodno jedan srpski obavještajac.
"Naše mjere su pojačane"
Predsjednik kaže da je već godinama Srbija suočena sa izuzetno ofanzivnim djelovanjem različitih obavještajnih službi. U jednoj grupi su, kaže, najrazvijenije zemlje a u drugoj zemlje regiona.
Predsjednik je rekao i da su konstantno u toku jaki pritisci na namjensku industriju Srbije, pre svega na "Krušik" i na fabriku u Lučanima.
Cilj napada je da se uništi namjenska industrija bez koje, kaže, Srbija ne bi opstala kao vojno-neutralna i snažna.
Povodom navoda o prodaji oružja Ukrajini koje je upotrebljeno protiv Rusije, Vučić je rekao da "nijedna mina nije otišla za Ukrajinu".
"To znači da postoje brojne agencije drugih zemalja koji provode svoje djelovanje na teritoriji Srbije sa dva cilja – prikupljanje značajnih i obavještajnih podataka kako bi mogli da utiču ili da promijene politiku Srbije u određenim segmentima, a drugo je potpuno sagledavanje obavještajnih kapaciteta Srbije radi izgradnje sopstvenih kapaciteta kako bi kapaciteti Srbije bili smanjeni", naveo je predsjednik.
Srbija je, kaže, ojačala mjere svoje kontraobavještajne zaštite i sada koristi znatno sofisiticiranije mjere.
"Naše mjere su pojačane i želim da posebno pohvalim BIA i VBA koje su u sadejstvu uspijevale da osujete najznačajnija ofanzivna djelovanja različitih agencija", napomenuo je predsjednik.
Najavio je da će u narednom periodu biti sprovedene akcije protiv pripadnika različitih agencija drugih zemalja i to će, kaže, biti predočeno javnosti.
Otkriveno ko je Srbin na snimku sa ruskim obavještajcem
Na snimku sa ruskim vojnim obavještajcem bio je potpukovnik Vojske Srbije Z.K. a bezbjednosne službe provjeravaju da li je on za novac odavao povjerljive podatke.
To pišu današnje "Novosti", koje takođe navode da se provjeravaju i saznanja da je u čitav slučaj osim Rusa Georgija Klebana i Z.K. upleteno više osoba.
Prema pisanju "Novosti", ovaj snimak iz Zemuna od prošle godine nije jedini snimak na kome je potpukovnik akter.
U središtu delikatne obavještajno-političke igre je bivši zamjenik vojnog atašea ruske ambasade u Beogradu, pukovnik Georgij Kleban i pomenuti Z.K. Na snimku koji je osvanuo na Jutjubu, zabilježen je susret ruskog agenta i njegove "srpske veze", razmjena kesa i primopredaja koverte sa novcem.
Iza kontroverznog video klipa odmah po objavljivanju stao je i bugarski nezavisni novinar Hristo Grozev, na Zapadu poznat kao "borac za istinu o štetnom ruskom obavještajnom djelovanju", koji je dao i dublje pojašnjenje susreta sa snimka.
Poseban začin ovom slučaju, pored biografije proameričkog bugarskog novinara, daje i saznanje da je snimak pustila u javnost rumunska obavještajna služba, koja važi za jednu od evropskih ispostava američkih obavještajaca, pišu "Novosti".
To je dovoljno za sumnju da je afera potekla sa Zapada, a da se njome "puca" na saradnju, odbrambenu prije svega, Rusije i Srbije, kao i vojnu neutralnost Srbije, navodi list.
Aktivnost stranih službi u Srbiji, ali i u čitavom regionu, povećana je već duže od godinu dana, a spekuliše se da je u Srbiji aktivno najmanje 200 obavještajaca.
Među najaktivnijim službama na ovim prostorima je britanski MI6, čije je djelovanje uglavnom usmjereno na "suzbijanje malignog uticaja Rusije" na Balkanu.
Oni su, prema saznanjima "Novosti", instalirali logističko obavještajni centar u Sarajevu iz kojeg pokrivaju region, a reaktivirana su i dva nihova obavještajna centra u Beogradu.
Dodatna motivacija Britancima da utvrde obavještajne pozicije u ovom podneblju jeste i to što bi politički uticaj mogao da im se smanji zbog izlaska iz EU. Britanska obavještajna služba ima tijesne veze sa obavještajnom agencijom BiH, što je dospjelo u javnost nakon izbijanja afere sa prisluškivanjem Milorada Dodika, ali preko njega i ključnih ljudi Srbije, uključujući predsjednika Aleksandra Vučića.
Osim na pitanje odnosa prema Moskvi i Zapadu i pokušaja da se Srbija privuče na jednu od ove dvije strane, interesovanje stranih agenata usmjereno je i na riješavanje problema KiM, napominje list.
Izvor: rts/atvbl