Region
Šta je sve dogovoreno na sastanku Vučića, Rame i Zaeva u Ohridu
„Nema argumenata za napad na ovo, radiće se zato iznutra, iz regiona, na drugačije načine, uz različita politička opravdanja, na primjer da Srbija nije priznala Kosovo, i druge. Nas trojica smo razgovarali i vrlo smo odlučni da guramo ono što je za naše građane dobro”, poručio je srpski predsjednik Aleksandar Vučić.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je jutros da su sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom dogovorene veoma dobre i važne stvari, koje će značajno unaprediti investicioni ambijent i naglasio da su on i premijeri druge dvije zemlje odlučni da „guraju” napred ono što je dobro za građane, bez obzira na pritiske.
Vučić je rekao za RTS da zbog kvaliteta i važnosti odluka koje su donijete očekuje napade sa različitih strana, ali da se ne plaši pritisaka.
Upitan da prokomentariše kritike na račun ove inicijative, prije svega da je ona ekonomski dobra, ali politički neodrživa zbog zategnutih odnosa Beograda i Prištine i drugih, Vučić kaže: „Ne očekujem probleme između Beograda i Tirane, mada znam da će Rama biti izložen žestokim pritiscima. I to se neće raditi direktno, jer nije lako da ovo napadnete”.
On je objasnio da tri zemlje rade sve ovo u okviru onoga što je postavljeno Berlinskom konferencijom, da poštuju pravila EU, samo da ovog puta rade sami.
„Nema argumenata za napad na ovo, radiće se zato iznutra, iz regiona, na drugačije načine, uz različita politička opravdanja, na primjer da Srbija nije priznala Kosovo, i druge. Nas trojica smo razgovarali i vrlo smo odlučni da guramo ono što je za naše građane dobro”, poručio je Vučić, prenosi Tanjug.
Kaže da njega ne interesuju nikakvi pritisci.
Istakao je da je preševski prelaz za Srbiju sada jedan od najvažnijih prelaza, zajedno sa Batrovcima, Gradinom i Horgošem i dodao da je sa premijerima Sjeverne Makedonije i Albanije Zoranom Zaevom i Edijem Ramom dogovoreno da fitosanitarne i veterinarske inspekcije rade 24 sata dnevno, što će trostruko ubrzati prelaz kamiona sa robom.
„To će značiti nevjerovatno smanjenje operativnih troškova, taj višak vrijednosti će kompanije moći da podijele radnicima”.
Vučić, takođe, navodi da ta odluka ima možda i veći značaj od toga da građani mogu da prelaze granicu samo sa ličnom kartom, jer je to politička odluka.
„Ali, ovo će kreirati investicioni ambijent, koristiće i mnogim njemačkim i stranim kompanijama”, kazao je Vučić.
„Treća stvar koju smo dogovorili je da izmijenimo zakon i da jedni i drugi i treći prihvatimo radne dozvole”, kazao je predsjednik Srbije i dodao da to znači da će to omogućiti ljudima da rade u sve tri zemlje.
Onaj ko ima radnu dozvolu u Severnoj Makedoniji, imaće i u Srbiji i Albaniji i obrnuto, dodao je Vučić.
On je rekao da je dogovoreno priznavanje profesionalnih kvalifikacija, što, dodaje, može da se obavi u najkraćem roku.
Dodao je da je Albanija dio toga već stavila u zakonsku proceduru, a Srbija će to učiniti u najkraćem mogućem roku.
„To su tektonske promjene, koje će mnogo da znače za naše privrede, da omoguće veću atraktivnost i da znače mnogo više stranih investicija”, rekao je Vučić.
Kada je riječ o kretanju kapitala, što je teže sprovesti, Vučić je rekao da treba da se vidi hoće li izdržati sve udare po ostalim pitanjima.
„Kretanje kapitala će biti najkomplikovanije, potrebno je mnogo izmijena zakona. Ali, kada dotle dođemo, moći ćemo da kažemo da smo kreirali jedinstveno tržište i bićemo 'hit' i najatraktivnije mjesto za sve koji žele da ulažu”, rekao je Vučić.
Predsjednik je izrazio uvjerenje da će prije kraja godine biti moguće putovanje u Albaniju samo sa ličnom kartom.
Primijetio je da, kada se govori o 'mini šengenu', iako u Evropi ne vole to da čuju, jer je vezano za njihov geografski pojam i odluke, a i zato što u ovom slučaju nisu „direktni naredbodavci”, sve se radi u skladu sa evropskim pravilima i evropske četiri slobode.
„Ko zna kako ko može da reaguje, ali planiramo da se dogovorimo u Draču, na sljedećem sastanku 21. decembra, da, ako uđete na aerodrom u Beogradu i imate dozvolu da sletite u Srbiju, neće trebati posebna dokumenta za Albaniju ili Sjevernu Makedoniju. Niko vas neće pitati za papire”, rekao je Vučić.
Potrebno je, dodaje, da se uradi usklađivanje i objedinjavanje tehničke dokumentacije, kako bi se što manje papira prelazila granica, što je bolje za privredu.
Istakao je i da tri zemlje mogu zajedno da rade na kreiranju objedinjene turističke ponude i rute, da privlačimo turiste, posebno one iz Azije.
Govoreći o postignutim dogovorima, Vučić je rekao da to zovu „unapređenom regionalnom saradnjom”, a ne „malim šengenom”, pošto su Evropljani alergični na pominjanje šengena kao njihovog geografskog pojma.
„Donijeli smo u Ohridu više odluka na dva sastanka nego u posljednjih sedam godina od uspostavljanja mehanizama regionalne saradnje”, kazao je Vučić.
On je naglasio da zbog svega toga očekuje povećanje broja stranih direktnih investicija i da je zato ta ideja istorijska.
Upitan za otpore koji bi mogli da uslijede zbog inicijative i ko je u regionu spreman da joj se priključi, Vučić je rekao postoji otvorenost za sve druge, navodeći kao primjer Evropsku zajednicu za ugalj i čelik, preteču EU, koja je nastala od malog broja zemalja, pa se onda širila.
Očekujem da na predstojećem sastanku sa Emanuelom Makronom u Parizu dobijem podršku za projekat „mali Šengen”, ali i da čujem o novoj metodologiji koju predlaže francuski predsjednik, rekao je jutros predsjednik Srbije Aleksandar Vučić za RTS na pitanje o sastanku sa Makronom, koji će se održati u utorak.
„Njegove ideje ne bih potcjenjivao i nipodaštavao kao što drugi rade. Želim da razgovaramo i o ovoj inicijativi. Tražiću od njega i moliću za podršku, jer ako to budemo imali, stvorićemo potpuno nove uslove i to bi nam bio jedan od izvora ubrzanog rasta u narednim godinama”, zaključio je Vučić, prenio je Tanjug.
On je istakao da je jednako važno da od francuskog predsjednika čuje o njegovoj novoj metodologiji, odnosno idejama u pogledu Evropske unije i politike proširenja.
„Danas cijela Evropa priča o Makronu i tome šta je iznosio i krenula je opšta hajka u kojoj Srbija neće učestvovati, zato što je Makron pokazao prijateljstvo prema Srbiji”, rekao je Vučić.
Izvor: rts