Frontalno u EU
Ljudska prava između politike i tradicionalnih vrijednosti – Koliko je važna prva Bh. povorka ponosa
Još otkad je u aprilu objavljeno održavanje prve Povorke ponosa 8. septembra u Sarajevu, medijskim ali i društvenim prostorom zavladale su dvije struje. Jedni koji su na strani organizatora, te drugi koji neprestano insistiraju na tome da će organizacija iste biti udar na tradicionalne vrijednosti i porodicu kakvu poznamo.
Širenje negativnog stava političkih stranaka
Već godinama u jasnom konzervativnom, da ne kažemo negativnom, stavu prednjaći Stranka demokratske akcije, koja ni ovaj put nije odstupila od svoga stajališta tvrdeći kako će održavanje Povorke ponosa „produbiti jaz između ljudi različitih shvatanja“, pa u svojom saopštenju iz aprila jasno navode:
''Odlučni smo u borbi protiv svakog vida diskriminacije u našem društvu, u cijeloj državi i po bilo kojoj osnovi“, govore dalje iz SDA očigledno ne videći problem u ovakvim izjavama. Nemoguće je zalagati se za borbu protiv svakog vida diskriminacije a istovremeno zahtijevati da se skup organizovan s ciljem borbe za jednakopravnost i ukazivanjem na propuste u zakonu i nevidljivost LGBTIQ populacije u društvu otkaže.
Da SDA-ov kadar po društvenim mrežama nastavlja provoditi politiku i stavove stranke, jasno pokazuju i njihovi stavovi javno izneseni na društvenim mrežama. Tako Dženan Selimbegović, zamjenik generalnog sekretara Predsjedništva BiH na svom Facebook profilu iznosi tvrdnje kako su njegove konzervativne vrijednosti ugrožene onime što zastupa LGBTIQ populacija.
Foto: screenshot/Facebook
Nije Stranka demokratske akcije usamljena u svojim izjavama. Nedavno je i stranka Narod i pravda također iznijela stav protiveći se održavanju Povorke ponosa iako su prije toga bili dio koalicije koja se jasno zalaže za jednakopravnost svih građana u Bosni i Hercegovini.
„Ne negirajući prava svakog pojedinca na slobodu u svakom smislu, pozivamo organizatore Povorke da vode računa o činjenici kako je velika većina građana Sarajeva protiv Povorke, jer je u suprotnosti s tradicionalnim vrijednostima i njihovim vjerskim osjećanjima. Pozivamo organizatore Povorke da vode računa i o činjenici da je sloboda čovjeka ograničena slobodom i pravima drugog čovjeka.”, izjavio je Ibrahim Kerla, član rukovodstva NiP-a krajem avgusta.
Šutnja vjerskih i podrška evropskih institucija
Upravo vođeni izjavama i komentarima da Povorka ne narušava samo tradicionalne vrijednosti već i vjerska osjećanja, kontaktirali smo vjerske institucije u Bosni i Hercegovini s pitanjem na kakav način skup organizovan s ciljem ukazivanja na nejednakopravnost jednog dijela bh. građana u ovom slučaju LGBTIQ populacije, na bilo koji način narušava vjerska ili druga osjećanja muslimana, pravoslavaca ili pak katolika u Bosni i Hercegovini. Odgovor nismo dobili, dok je izvršni sekretar Međureligijskog vijeća BiH, Igor Kožemjakin, nam rekao kako „Međureligijsko vijeće u BiH nije zauzimalo stav po pitanju Povorke ponosa koja će biti održana u Sarajevu“, te nas na konkretne stavove uputio na vjerske institucije direktno.
Međutim, ne treba zaboraviti ni zaključak Vijeća muftija Islamske zajednice u BiH, koji je još 2015. jasno rekao da „nije dopušteno nasilje prema bilo kojem čovjeku na osnovu njihovog ličnog uvjerenja i orijentacije“
I dok u Bosni i Hercegovini političke stranke pokušavaju jeftinim populizmom prigrabiti koji glas i za sebe, više nego pozitivne reakcije dolaze iz zemalja u našoj regiji ali i iz institucija Evropske unije, kada je riječ o afirmaciji ljudskih prava LGBTIQ populacije. Za naš portal svoje viđenje položaja ljudskih prava u Bosni i Hercegovini te važnosti održavanja Povorke ponosa su iznijele članice Evropskog parlamenta i međuresorne grupe Evropskog parlamenta za LGBT prava Tanja Fajon i Sophie in 't Veld.
"Svako društvo može biti istinski ravnopravno i slobodno samo ako svi pojedinci uživaju jednaka prava i imaju jednake mogućnosti. Borba za prava svih manjina, uključujući i LGBTI prava, bila je od presudne važnosti za transformaciju EU u istinski demokratsku i progresivnu Uniju koja se temelji na zajedničkoj zajednici. Vrijednosti prema kojima ide i BiH.“, govori članica Evropskog parlamenta Tanja Fajon.
Članica Evropskog parlamenta Sophie in 't Veld u svojoj podršci prvoj Bh. povorci ponosa ističe kako „Europa mora biti mjesto na kojem su zagarantovana prava ljudi, a to jasno uključuje i LBGTI osobe u Bosni i Hercegovini. Bio bi to ogroman korak naprijed za emancipaciju LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini ako bi mogli prvi puta slobodno i nesmetano šetati ulicama Sarajeva. Stoga pozdravljam čvrsto opredjeljenje g. Edina Forte da se to i dogodi. Zaštita mirnih demonstracija znak je dobrog vodstva i to treba pozdraviti. Zalaganje za LGTBI prava čini sastavni dio naših evropskih vrijednosti jednakosti i ljudskih prava. Uostalom, evropske integracije znače prihvaćanje i njegovanje različitosti svih Evropljana.“
Komesarka za ljudska prava pri Savjetu Evrope, Dunja Mijatović, za Frontal kaže kako „nažalost još uvijek postoje neki ljudi, između ostalog i među političkim liderima, koji stvari vide drugačije te žele osporiti LGBTI populaciji da uživaju ljudska prava. Pozivi na otkazivanje Povorke pod izgovorom nedovoljne sigurnosti, vrijednosti i tradicije su hipokritični i stavljaju LGBTI populaciju pod nedopustiv pristisak. Stoga sam veoma srećna što postoji nekolicina političkih stranka i javnih ličnosti, koje su iskazale svoju podršku LGBTI populaciji, podržale povorku i nastavljaju braniti prava ove zajednice u društvu. U potpunosti podržavam ovaj događaj i vidim ga kao veoma važan korak ka osiguranju jednakosti svih građana ove zemlje.“
Podrška prvoj Bh. povorci ponosa iz Beograda
Podrška organizaciji prve Bh. povorke ponosa iz dana u dan se povećava. Koliko god se medijski prostor, posebno društvene mreže, pokušava kontaminirati iznoseći tvrdnje kako će Povorka imati loš uticaj na nekoga i da ona zapravo ugrožava živote svih drugih, jasno se zaboravlja ili pak namjerno prećutkuje ako Povorka nije tu da se paradira okolo i nekome govori koga da voli, nego da se ukaže kako jedna grupa u našem društvu nema jednaka prava kao svi ostali.
Upravo o „bauku“ zvanom LGBTI osobe smo govorili za Frontal sa Direktorom udruženja Civil Rights Defenders iz Beograda, Goranom Miletićem, u kojem je istakao kako ne postoji nijedan valjan razlog za otkazivanje prve Bh. povorke.
Koliko je zapravo važno održavanje prve Bh. povorke ponosa onima, čija su prava skoro pa nepostojeća, najbolje pokazuje izjava H.Z. iz Zenice:
„Povorka ponosa je važna iz razloga što ljudima trebamo da damo do znanja da mi ne želimo ništa drugo osim jednakosti i priznanja naših prava kao i svi ostali. Kako želimo da živimo život bez straha i diskriminacije. Da ne tražimo nešto što je neizvodivo, nego samo da želimo normalan život. Da moja odluka da provedem ostatak svog života sa muškarcem kojeg volim ne bude gledana kao da je to nešto pogrešno.“
I dok zajednica iznosi brigu o uticaju Povorke na porodicu kao glavnu ćeliju društva, blogerica Dajana Šipraga-Zlojutro je na svom tviter nalogu iznijela smjelu poruku uplašenim sugrađanima, budući da su paralelni životi nešto što je postala naša svakodnevnica.
Foto: Twitter/ @evilmorning_
I.P./S.P./M.K/Frontal
Povezane vijesti:
LGBTIQ - marginalizirana zajednica bh. društva
50 godina LGBTIQ istorije: od Amerike do BiH
Istorija je napisana – prva Bh. povorka ponosa u Sarajevu uspješno održana
Prva Bh. povorka ponosa (VIDEO)
Zašto su istospolni brakovi trn u oku tradicionalista?
Da je izlać' iz ormara lako, izašao bi svako
Projekat se realizuje zahvaljujući velikodušnoj podršci američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj je odgovornost portala Frontal i kao takav ne odražava nužno stavove USAID-a niti Vlade SAD-a.
This project is made posible by the generous support of the American people through the US Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of news portal Frontal and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.