Region
Šarić: Čim su Rusija i Srbija zajedno, ekstremisti regiona puštaju se sa lanca (VIDEO)
"Zapadnim centrima moći i njihovim eksponentima — Hrvatskoj, Bosni, Crnoj Gori i Makedoniji smeta prijateljstvo Rusije i Srbije.", rekao je za Sputnjik hrvatski istoričar i teolog Goran Šarić.
"Ako je Srbija u dobrim odnosima sa Rusijom, onda se sa lanca puštaju desničari u Zagrebu i Sarajevu. Ako su Srbija i Rusija u lošim odnosima, onda tih sukoba nema", kazao je Šarić.
Šarić je otkrio šta je Hrvatskoj donijelo drugovanje sa EU i NATO.
"Pa evo, donijeli je prvu žrtvu, recimo, čuvanje polja maka u Avganistanu. Neki dan je ubijen jedan hrvatski vojnik tamo. Pošto znamo koliko je odsto porasla proizvodnja opijuma od kako je Amerika ušla u Avganistan. Donijela je jeftine proizvode kojima je hrvatsko tržište preplavljeno, njihove poljoprivredne proizvode koji imaju subvencije od njihovih zemalja, a Hrvatska takve subvencije ne daje, uništenje mljekarske industrije, mljekari su izljevali mlijeko kad je Hrvatska ulazila u EU i tako dalje. I otvorene granice, što je dobro možda za pojedinca koji može ići raditi u bilo koju zemlju ili većinu zemalja EU. Ali je loše za ekonomiju Hrvatske jer ostaje bez ljudi koje je školovala, u čije školovanje je ulagala ostaje bez stručnjaka, bez ljekara, bez visokokvalificiranih radnika i tako", objasnio je Šarić.
On je istakao i da mu otvoreno prijete smrću zbog stavova i čestog stavljanja na stranu Srba, a prokomentarisao je izjavu hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, koja je rekla da je „pobjedom u ’Oluji‘ Hrvatska dosanjala svoj san“.
„Možda je ona svoj san dosanjala. Međutim, kada vidimo da je iz Hrvatske pobjeglo oko 400.000 mladih ljudi, odite od Istre do Dubrovnika, svugdje piše ’potreban radnik‘. Da nema radnika iz Srbije, da nema radnika iz Bosne i iz drugih zemalja, Hrvatska ne bi mogla zadovoljit svoje potrebe u turizmu. Propala je brodogradnja. U Rijeci je nekad to brodogradilište bilo najveće na svijetu. Danas je to najveći gubitaš na svijetu. I tako dalje. Znači, ako je to san, to je san možda te malobrojne elite koja je na vlasti, koja dobro živi upravo od ’Oluje‘ i od tog narativa, koji je antisrpski, koji je neprijateljski i koji onda njima osigurava njihove privilegije“, ističe Šarić.
Hrvatski istoričar smatra da po pitanju Kosova, Srbija ne bi trebala ništa da priznaje i potpisuje, "da ne daje svoje za svoje".
"U narednom periodu vrlo je teško nešto promijeniti dok je ovakav odnos snaga u svijetu. Mi imamo primjer da su Srbi 457 godina bili bez Kosova za vrijeme turske okupacije, Jevreji 2.000 godina nisu bili u Jerusalimu pa su molili „nek me zaboravi desna ruka ako ja zaboravim tebe, Jerusalime“. Znači, radi se o tome da sad situacija nije kakva je bila prije nekoliko godina, ali nije onakva kakvu bi mi htjeli. Najbitnije je da Srbija ne priznaje ništa, ne potpisuje nikakve podjele, da ne djeli svoje, da ne daje svoje za svoje, nego da čeka promjenu stvari. Ništa se tu neće promijeniti. Neće neki investitor doći zato što je Srbija priznala Kosovo ili zato što nije priznala", kazao je Šarić.
Izvor: sputnik.news