Region

Ниш: Обиљежен Дан сјећања на страдале у НАТО агресији

Звуцима сирена за узбуну и гашењем свjетла, 24. марта, тачно у 19.45, када су НАТО авиони бацили прве бомбе, почело је централно обиљежавање 20. годишњице од почетка бомбардовања у Нишу.

Предсједник Србије Александар Вучић рекао је пред бројним окупљенима у Нишу да је безброј пута био у овом граду, али да никад није видио толики број људи на једном мјесту. Он је нагласио се већ пет година обиљежава годишњица агресије на малу и никада покорену Србију.

- Нећемо памтити ријечи непријатеља, већ тишину пријатеља. То је рекао велики Мартин Лутер Кинг. Ми, на жалост у вријеме агресије нисмо ни имали пријатеља. Били смо сами, суочени са највећом војном силом на свијету. Сви су хтјели да нас поразе, унизе и одвоје један дио наше територије - рекао је Вучић.

20 година касније, каже Вучић, Србија поново има пријатеље, али и оне који више нису непријатељи, уз јасну разлику у мишљењу о свему што се догађало.

- Оно што је за нас злочин, а смрт 2.500 цивила и 78 дјеце, девастирање земље, штете које се мјере дестинама милијарди долара, јесте злочин, за њих ће бити само грешка. На ту грешку ми никада нећемо пристати. За нас ти људи и та дјеца никада неће отићи у заборав - рекао је Вучић.

- Данас демантујемо злочиначки оптимизам Џејмија Шеа - ми никада нећемо заборавити злочине које сте починили овој земљи и херојском граду Нишу, као што никада нећемо заборавити велике људе Петера Хандкеа, Александра Солжењицина, који су својим интегритетом стали на страну мале Србије и подржали истину и правду. Никада нећемо заборавити ни Мариноса Рицудиса, капетана грчке морнарице, који је је одбио наређење врховне команде НАТО-а да пошаље смртоносне пројектиле на Србију и који је послије тога изгубио све у животу само због наше Србије - нагласио је Вучић.

Он се на крају захвалио свим присутнима, а нарочито Милораду Додику на, како је рекао, лијепим ријечима упућеним на овом скупу и што је увијек био уз Србију.

Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик нагласио је да је НАТО бомбардовање Србије стравичан злочин који је услиједио само неколико година након бомбардовања Републике Српске. Није им било довољно, каже Додик, да својом ароганцијом спријече достављање кисеоника за 12 беба у Клиничком центру у Бањалуци, него су морали и да у Србији убију још 78 дјеце. Оба злочиначка напада, кажу, су била таква да су српски народ стврстали на страну лошег.

- Данас знамо да је НАТО агресија дуго припремана, а по посљедицама по здравље становника Србије видимо да она и данас траје - рекао је Додик.

Он је нагласио да су они који су до доласка предсједника Вучића на власт НАТО агресију називали кампањом и данас међу нама.

- Само су ми од оних који су издали наређење и командовали операцијама, мржи они који су ту агресију оправдавали - истакао је Додик.

- Та штета је огромна, та штета је цивилизицијска, а они нису сматрали да терба да се извине. Њихови војници, генерали, нису они који су процесуирани за злочине, већ је то опет остављено за нас - истакао је Додик.

Петријарх српски Иринеј рекао је на вечерашњој академији у Нишу да су звуци сирена које смо чули прије 20 година који су упозоравали на убитачно оруђе, још присутни код наших људи - у њиховим сјећањима и сновима.

- Ти дани су најтрагичнији у блиској историји за које би ми жељели да се никада нису десили, не само нашем народу, већ никоме на свијету. То су звуци пакла и мржње који долазе из дубине човјекове душе. Одакле та мржња да се уништи оно највредније под сунцем, а то је људско биће ни криво ни дужно - рекао је патријарх Иринеј.

Он је додао да тих 78 дана, да су били случајно радосни, били би предуги, а камоли, како је рекао, 78 дана константног бомбардовања.

Истиче да је још трагичније то што су у бомбардовању учествовали "наши бивши савезници и пријатељи, који су своје савезништво претворили у непријатељство према нашем народу".

- Са овога светог мјеста могу само рећи да ће им само Бог судити и да их препустимо правди и истини, а нама остаје да пригрлимо своју отаџбину са много добра у њој. Да се зближимо јер је наша снага у јединству - рекао је патријарх.

Државна церемонија обиљежавања 20. годишњице од почетка бомбардовања одржава се у Нишу. Дану сјећања је присуствовао државни врх са предсједником Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић на челу.

Академији су присуствовали и предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик као и делегација Владе Српске.

Напади НАТО-а на Србију су трајали без прекида 78 дана, током којих су тешко оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе.

Према процјенама различитих извора, погинуло је између 1.200 и 2.500 људи.

Одлука о почетку напада на СР Југославију донесена је без одобрења Савјета безбједности УН, а бомбардовање је окончано 78 дана касније усвајањем Резолуције 12-44.

 

Извор: ртрс

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog