Vijesti

Република Српска данас слави 27. рођендан

"Током читаве године за њу се боримо и њу чувамо. Током читаве године можемо да је и критикујемо. Али један дан у години славимо њен рођендан. Један дан у години не постоје друге теме. Какву данас будемо слали о њој слику, мјера је наше љубави према Републици"

Република Српска основана је 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ. 

Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ, након што су прегласани у кључним питањима која су се тицала опстанка Југославије и након што су припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали констутитивни статус. 

Положај и овлаштења Републике Српске потврђени су у Дејтону 1995. године, када је она установљена као један од два ентитета који сачињавају БиХ. 

Српска од свог формирања има законодавну, судску и извршну власт. 

Простире се на 24.857 метара квадратних, а према подацима посљедњег пописа из 2013. године, Република Српска има 1.170.342 становника и 414.847 домаћинстава. 

За опстанак Републике Српске током ратних сукоба деведесетих година 20. вијека страдала је 21.000 бораца, према званичним подацима које је изнио Истражно-документациони центар БиХ. 

Народна скупштина Републике Српске није престајала са радом ни у току ратних сукоба. 

Основне привредне гране Српске су енергетика, металургија и прерада метала, електро и хемијска индустрија, индустрија прераде дрвета, индустрија текстила, коже и обуће, индустрија грађевинског материјала, прехрамбена индустрија. 

Српска има обиље природног богатства - планине Зеленгору, Трескавицу, Јахорину, Романију, Грмеч, Козару, Озрен... са огромним шумским и ловним богатством и туристичком перспективом. 

Република Српска има водотоке моћних ријека као што су Уна, Сана, Врбас, Укрина, Дрина и Тара, које спадају у најбистрије на Балкану.

Твитови познатих твитераша о Дану Републике




 

 

 

Извор: Срна/Фронтал

 

 

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog