Zanimljivosti
Rovaniemi: Mračna istorija Djeda Mrazovog grada
Nakon što je finski grad u potpunosti uništen u Drugom svjetskom ratu, arhitekta Alvar Aalto je napravio urbanistički plan obnove grada u kome je mrežu ulica postavio u obliku jelena. Tada je i Djeda Mraz došao u grad.
Grad Rovaniemi je postao simbol novogodišnjih i božićnih praznika i godišnje privlači oko 600 000 turista. Već pri slijetanju u ovaj grad možete vidjeti jelena, ne pravog već mrežu ulica u obliku jelena. Nakon što krenete u obilazak grada, možete vidjeti i parkove sa pravim jelenima kao i pregršt novogodišnjih simbola i ukrasa po ulicama.
Tokom tridesetih godina prošlog vijeka, Rovaniemi je bio miran trgovački grad sa oko 6 000 ljudi. U Drugom svjetskom ratu Nijemci su napravili bazu i tako udvostručili populaciju grada. Luftwaffe (ratno njemačko vazduhoplovstvo) je izgradilo aerodrom, koji je sada i zvanično aerodrom Djeda Mraza, kao i kasarnu koja je sada pretvorena u Djeda Mrazovo selo.
Kada se klima rata okrenula protiv Sila osovine, Rusija je naredila Fincima da protjeraju Nijemce. Dok su Nijemci odlazili spalili su do temanja Rovaniemi. Stanovnici su bili evakuisani u Švedsku. U toku evakuacije 279 ljudi je poginulo. Povratak u Rovaniem je odnio još 200 života, koje su odnijele mine postavljene da zaštite njemačke trupe tokom povlačenja.
Nijemci su uništili 90% grada. Stariji stanovnici se sjećaju da su se vratili u ruševine koje su se još uvijek dimile od detonacija. Udruženje finskih arhitekata koje je bilo zaduženo za rekonstrukciju grada 1945.godine, vidjelo je ovo kao priliku za stvaranje nove istorije gradića.
Aalato je bio angaživan od strane Udruženja finskih arhitekata za rekonstrukciju grada. Oni su počeli rekonstrukciju grada sa jedinstvenim stambenim jedinicama dizajniranim specijalno za klimu u Rovaniemi, tako da su imale minimalno sjeverno orjantisanih fasada i maksimalnu izloženost suncu u pravcu jugo-zapad. Tokom 1950-ih ovaj metod gradnje se proširila i na cijeli region.
Aalto je napravio i plan praćenja i procjenjivanja uticaja izgradnje hidroelektrana na životnu sredinu, krda jelena, vodene bazene i mikroklimu. Niko, do tada, na svijetu nije napravio takav plan.
Aalto je 1945.godine osmislio urbanistički plan za Rovaniemu, jednostavno je nametnuo rezoluciju o postojećoj topografiji, naglašavajući prirodni oblik zemljišta i načina na koji se putevi i šine ukrštaju. Fudbalski stadion je postao oko i tako je rođen jelen.
Izvor: The Guardian