Region

Дан Д за војску Косова

КБС ће добити још 27 „хамвија” од Америке, сазнаје „Политика”

Формирање такозване војске под контролом Приштине, кроз трансформацију Косовских безбедносних снага (КБС), данас ће се наћи на дневном реду косовске скупштине, где ће бити разматрана три закона која се односе на ову област. Овоме је претходила управо окончана посета председника парламента у Приштини Кадрија Веселија Америци, уз његове поновљене поруке да имају подршку САД. Упоредо с тим, почетком недеље из Сједињених Америчких Држава допремљена су 24 возила „хамви” и распоређена у касарне КБС. Потврђујући информацију о томе, шеф информативне службе министарства за КБС Ибрахим Шаља за „Политику” каже да су ови „хамвији” купљени „из буџета Косова”.

– Овај контингент је из купопродајног уговора, док ће почетком идуће године стићи нови контингент од 27 возила, који је донација САД – казао је Шаља. На наше питање да ли ће данас Приштина званично прогласити војску, Шаља није конкретно одговорио, већ је рекао да ће се у скупштини Косова гласати о три закона, односно о закону за нову мисију КБС, о служби у КБС, као и о оснивању министарства одбране.

На наше подсећање да Срби страхују од формирања војске Косова, Шаља је одговорио: – Нема никаквог разлога да се Срби боје КБС-а са војном одбрамбеном мисијом, зато што КБС није усмерен против било које заједнице, јер припада свим грађанима и има заштитни карактер. То је још једна прилика више за запошљавање и интеграцију српске заједнице која живи на Косову.

Замољен да каже колико Срба има у КБС-у, из којих су крајева и колико их је и с којим разлогом својевремено напустило КБС, портпарол Шаља је рекао да су „захтеви за напуштање притисци од стране државе Србије на чланове њихових породица, или њих лично, приликом путовања за личне или породичне потребе”.

– Заустављала их је полиција и испитивала, на њихове адресе стизала су претећа писма. Некима су бачене експлозивне направе у дворишта, а неким породицама су оштећени аутомобили. У КБС је 1,1 одсто чланова из неалбанске заједнице, тачније 276, од којих је 130 Срба, или 5,28 одсто од укупног броја невећинских заједница. Срби су са целе територије Косова – тврди Шаља.

На наше питање да ли је потребно десет година да војска Косова почне да функционише у пуном саставу, Ибрахим Шаља је казао да ће војска Косова бити професионална војска и успостављена у складу са стандардима НАТО-а, што захтева време. – Ово је дугорочни план развоја и изградње пуних операционих капацитета. Али, наравно, планови су флексибилни и зависе од економске снаге државе, фактора сигурности у земљи и региону – наводи Шаља.

Да трансформација КБС-а може озбиљно да угрози српски народ, нагласио је јуче Милован Дрецун, председник скупштинског Одбора за КиМ. Дрецун је за РТС казао да војска Косова, чије је формирање најављено за 14. децембар, отвара простор за злоупотребу од цивилног сектора.

– То ће бити формација која може бити неки чинилац на овим просторима. Она може озбиљно да угрози српски народ – рекао је Дрецун и додао да очекује да ће се те јединице брзо појавити у мировним мисијама широм света. Казао је и да такозвана војска Косова већ постоји, да је наоружана и устројена на војни начин.

Коснет: Историјско гласање за Косово

Амерички амбасадор на Косову Филип Коснет сматра да је данашње гласање о трансформацији косовских безбедносних снага историјско за Косово и прилика за, како каже, потврду посвећености миру, стабилности и напретку Косова и његових суседа.

„САД ће подржати професионални и организациони развој КБС, које морају да играју позитивну улогу за Косово и регион, одржавајући мултиетнички карактер земље и посвећеност народа Косова миру”, написао је Коснет на „Твитеру”. Додао је да данашња седница косовске скупштине и церемонија у вези са трансформацијом КБС-а треба да буду прилика за, како каже, озбиљно промишљање и потврду посвећености миру, стабилности и просперитету за Косово и његове суседе, преноси Танјуг. На крају, Коснет примећује да је сада време за све лидере и релевантне актере да енергију усмере на дијалог.

Подсетимо, Коснетов претходник на месту амбасадора САД у Приштини Грег Делави више пута је, према наводима приштинских медија, прошле године изјавио да је трансформација КБС-а могућа само уз уставне промене, уз сагласност свих етничких заједница на Косову, што значи и представника Срба који се томе противе. Уместо тога, Приштина је најавила да ће војску формирати само на основу измена закона, због чега је и заказана данашња скупштинска седница.

 

Извор: Политика
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog