Region
Српска премијерка на листи најмоћнијих политичарки
Ана Брнабић се ове године нашла међу 100 најмоћнијих жена свијета, објавио је амерички магазин „Форбс”. Прва на листи Ангела Маркел, друга Тереза Меј
Премијерка Србије Ана Брнабић први пут ове године нашла се на листи 100 најмоћнијих жена свијета коју традиционално објављује амерички магазин „Форбс”. У категорији политичарки, Брнабићева је на 21. мјесту, међу 22 најмоћније свјетске политичарке, док на јединственој листи заузима 91. позицију. У њеној краткој биографији, објављеној на „Форбсовом” порталу, између осталог стоји да је Ана Брнабић, у првом говору пред скупштином, позвала законодавце да подрже младе предузетнике. Док је била министар за државну управу и локалну самоуправу, како је наведено, потрудила се да модернизује земљу увођењем е-управе и обавезних часова информатике за ђаке. Такође, учествовала је у разговорима са Хашимом Тачијем, покушавајући да пронађе мирно решење с приштинским властима, док Србија ради на придруживању ЕУ 2025. Прошле године на „Форбсовој” листи није била рангирана ниједна политичарка из Србије.
Најмоћнија жена на свијету је и даље њемачка канцеларка Ангела Меркел, и то већ осам година заредом. У образложењу је наведено да је утицај који Меркелова има неспоран, иако је њена будућност неизвјесна јер се неће кандидовати на изборима 2021. године. Меркелова је, како је наведено, заслужила лидерску позицију јер и даље води државу са четвртом најјачом економијом на свијету, тачније најмоћнију земљу на чијем је челу жена.
Друго мјесто на „Форбсовој” листи заузима британска премијерка Тереза Меј, за коју се наводи да упркос жестоким отпорима, чак и у својој партији, успијева да задржи контролу над владом и да приведе крају преговоре са ЕУ о брегзиту. На трећем мјесту је извршна директорка Међународног монетарног фонда Кристин Лагард, која је то мјесто заслужила због „успјешне борбе са дужничком кризом у еврозони”. Британска краљица Елизабета је на 23. мјесту, а 24. је ћерка америчког предсједника Иванка Трамп, која је тренутно и савјетница у Бијелој кући. Шефица хрватске државе Колинда Грабар Китаровић је, према „Форбсу”, 47. најмоћнија жена, а 20 мјеста иза ње је европска комесарка за спољну политику и безбједност Федерика Могерини.
Премијерка Србије и хрватска предсједница једине су политичарке из јужне и југоисточне Европе које су ове године нашле на „Форбсовој” листи. Моћ хрватске предсједнице, судећи по „Форбсу”, од прошле године је опала за осам мјеста. Наиме, Колинда је 2017. године заузимала 39. мјесто. У једном од текстова који је „Форбс” објавио о 22 моћне политичарке које владају свијетом, наведено је да се жене много краће задржавају на власти од мушкараца и да након одласка са политичке сцене најчешће нестају и са „Форбсове” листе. Тако ове године, први пут од оснивања ове престижне ранг-листе, на њој нема имена Хилари Клинтон, али, како је објавио „Форбс”, неколико жена се придружило листи. Једна од њих је и српска премијерка.
Иначе, Ана Брнабић је љетос заузела шесто мјесто (а треће међу политичарима) у рангирању свјетских лидера и влада, по интерактивности на „Твитеру”. Ријеч је о истраживању названом „Twiplomacy study 2018”, гдје је наведено да наша премијерка одговара на чак 64 одсто порука на „Твитеру”. Тако се нашла у друштву премијерке Норвешке, Новог Зеланда, предсједника Пољске и влада Холандије и Велике Британије.
Ријеч је о личном профилу Ане Брнабић који је она отворила још 2015. године, а који води и као предсједница владе. То заправо значи да премијерка редовно комуницира с корисницима и да је сваког дана активна на социјалној мрежи популарној код свјетских политичара. У саопштењу које је објавила Влада Србије, наведено је да се премијерка, у јавном говору залаже за дијалог и двосмерну комуникацију, па је овај резултат заправо илустрација да највиши државни функционери могу директно да комуницирају с грађанима. Ова студија је показала да је „Твитер” омиљена друштвена мрежа свјетских политичара, а одмах иза њега је „Фејсбук”. Најактивнији од свих свјетских лидера је, наравно, амерички предсједник Доналд Трамп, који је у првој половини 2018. године објавио 264,4 милиона порука. Почетком године Брнабићева је ступила и у Савјет жена лидера УН, основан 1996. године, који окупља 70 бивших и садашњих предсједница и премијерки.
Извор: Политика