Vijesti

Zapošljavanje u javnom sektoru: Rukovodioci biraju podobne, a ne sposobne

Povodom Svjetskog dana borbe protiv korupcije, Antikorupcijska mreža ACCOUNT i Helsinški odbor za ljudska prava RS, predstavili su danas na Konferenciji za medije rezultate Analize zakonodavnog okvira u oblasti zapošljavanja u javnom sektoru.

Legislativa u oblasti zapošljavanja u javnom sektoru u BiH sadrži koruptivne odredbe, a praksa zapošljavanja u javnim institucijama, ustanovama i preduzećima dokazuje da se zakonske manjkavosti obilato koriste za koruptivno zapošljavanje. 

Analiza zakonodavnog okvira u oblasti zapošljavanja u javnom sektoru, koja je predstavljena danas u Tuzli, pokazuje da:

• Rukovodilac ima diskreciono pravo da odabere kandidata bez objekitvno utvrđenih smjernica;

• Rukovodioci osnivaju ad hoc komisije, a većina članova komisije (2 od 3) za selekciju su odgovorni rukovodiocu institucije;

• Federalna Uredba koja se primjenjuje u većini kantona ne ostavlja kandidatima pravo na pravni lijek;

• Vrijeme pripreme pitanja od strane komisije nije ograničeno, što ostavlja prostor da se kandidati ranije upoznaju sa istim;

• Ne postoji mogućnost kontrole kvalitete odgovora kandidata;

• Javnost ne učestvuje kao korektivni element procesa zapošljavanja;

“Manje – više u svim kantonima situacija je slična. Zapošljavanje na osnovu diskrecionog prava rukovodioca je problem koji treba što prije riješiti, kako bi se spriječilo da rukovodioci biraju podobne, a ne sposobne. Komisije su također pod uticajem rukovodioca. Kad je riječ o federalnoj Uredbi, koju primjenjuju pojedini kantoni, ona kandidatima ne pruža mogućnost žalbe” - istakla je Mirjana Ćuskić iz Helsinškoh odbora za ljudska prava, lidera ACCOUNT Sektorske grupe “zapošljavanje”.

Analiza zakonodavnog okvira u oblasti zapošljavanja u javnom sektoru obuhvata sedam kantona (BPK, TK, SBK, ZDK, USK, Posavski i Kanton 10) I predstavljena je povodom Svjetskog dana borbe protiv korupcije.

 

Frontal
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog