Region

Kosovo: Plazma danas košta 7 eura

U srijedu, Kosovo je povećalo deset puta porez na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine, sa 10% na 100%.

Već danas se osjete posljedice ovih dešavanja. Na kioscima nema srpskih novina, a Plazma je preko noći poskupila, koštala je jedan euro, a danas košta sedam eura. 
 
Premijer Ramuš Haradinaj je najavio da će ova odluka biti ukinuta kada Srbija prizna Kosovo.
 
Novim mjerama otpočela je i nova bitka u takozvanom carinskom ratu. 
 
Prema podacima Ministarstva trgovine Republike Srbije, ukupan promet sa Kosovom u prvih devet mjeseci ove godine iznosio je 370 miliona eura.
 
Problem se javlja u pronalaženju alternative za plasiranje proizvoda koje je Srbija izvozila na Kosovo, jer će ove mjere svakako u velikoj mjeri smanjiti promet proizvoda između ovih zemalja.
 
Kada je BiH u pitanju najviše je pogođena agroindustrija, dok bi lančanom reakcijom moglo biti ugroženo 10 000 radnih mjesta. 
 
Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je već uputila pismo komori samoproglašenog Kosova, tražeći odgovore i na neka ranija pitanja kada je ta taksa bila 10%.
 
- Ušlo se u sferu političkog djelovanja. Komora ne smije tako to posmatrati, ali moramo pronaći neke odgovore za privrednike BiH. Obavijestili smo Predsjedništvo BiH i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i da im dajemo podršku za preduzimanje svih hitnih mjera prema resornim tijelima - rekao je potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković. 
 
Vuković je istakao da je konkretno tijelo prema kojem se može djelovati Evropska komisija.
 
- BiH nema zaštitne mehanizme za naše privrednike i proizvođači koji su sklopili ugovore sa samoproglašenim Kosovom na tri, pet godina već su obezbijedili repromaterijal, mašine, zaposlili ljude, očekujući taj izvoz, koji izostaje, pa oni trpe višemilionske gubitke - naglasio je Vuković.
 
"Postoje dva scenarija - da roba ide na Kosovo zaobilaznim putem preko Makedonije i Crne Gore. 
Druga varijanta je da se pronađu nova tržišta", prema riječima profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Ljubodraga Savića.
 
Ovaj drugi scenario smatra izvesnijim.
 
Uvođenju mjera uslijedile su brojne reakcije, kako domaćih, tako i stranih političara. 
 
Evropski komesar za proširenje Johanes Han ocijenio je da odluka vlasti Kosova o uvođenju visokih carina na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine krši Srednjeevropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA), ali i principe regionalne slobodne trgovine. 
 
"Taj akt mora odmah biti povučen", poručio je Han, navodeći kako je štetan i za potrošače i kompanije na Kosovu. 
 
I visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini je pozvala vlasti Kosova da odmah ukinu sporne odluke, navodeći kako to nije samo povreda sporazuma CEFTA, nego i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU-a i Kosova. 
 
Reagovala je i portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić. Smatra da je CEFTA ugrožena, te da Brisel očekuje da sekretarijat CEFTA i sve strane preduzmu neophodne mere da se zajamči poštovanje tog sporazuma, prenosi Beta. 
 
Kosovo inače trenutno predsjedava CEFTA-om. 
 
Prema Savićevim riječima, nije prvi put da se ovaj sporazum dovodi u pitanje. Podsjeća na mjere za brašno iz Makedonije i neku robu iz Bosne.
 
 
Izvor: BBC News na srpskom/ RTRS
 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog