Region

Било је то у некој земљи сељака на брдовитом Балкану... Одржан Велики школски час у Шумарицама

У Србији је државни празник Дан сjећања на све жртве из Другог свjетског рата. Крај споменика стрељаним ђацима и професорима у крагујевачким Шумарицама одржана је традиционална антиратна манифестација Велики школски час.

Са мjеста масовног стриjељања, гдjе су њемачки фашисти, заједно са грађанима из школских клупа, извели и стриjељали ђаке и професоре, Крагујевац и овог 21. октобра подjсећа, опомиње и упозорава да се тако нешто више никада и нигдjе не понови.


Великом школском часу и ове године претходио је молебан, помен жртвама, који је служио владика шумадијски Јован и свештеници Шумадијске епархије.

Крај споменика ђацима и професорима положени су виjенци Прве крагујевачке гимназије, Крагујевца, Владе Србије, амбасада, градова побратима и пријатеља Крагујевца, дипломатског кора.

Министарка у Влади Србије Славица Ђукић Дејановић рекла је да је Велики школски час и ове године послао поруку мира и да се никада више не догоди трагедија као 21. октобра 1941. године.

"Сам школски час увиjек има и ту умjетничку ноту, али оно што је најврjедније то су дjеца, то су Крагујевчани који га чине масовним часом и та порука иде заиста масовно из Крагујевца", рекла је министарка.

Сматра да "нико не зна историју нашег доба тако добро као Крагујевчани захваљујући Великом школском часу".

Ове године изведен је драмски приказ "Нисам крив што сам жив", по тексту Ђорђа Милосављевића, у режији Слађане Килибарде. Играју глумци крагујевачког Књажевско-српског театра.

Њемачки окупатори су, као одмазду за погибију десет својих војника и рањавање 26 у нападу партизана 16. октобра 1941. на 3. батаљон 749. пjешадијског пука Вермахта, у Шумарицама 21. октобра стријељали око 3.000 становника Крагујевца и околних мјеста, међу којима и 300 ученика средњих школа и шегрта, и 15 дечака, уличних чистача обуће. 

Велики школски час крај споменика стријељаним ђацима и професорима први пут је одржан 1957 године. 

У програму Великог школског часа укупно је учествовало више од 50.000 учесника, написано на десетине поема, оригиналних музичких и књижевних дијела.

Крагујевачке Шумарице и спомен комплекс 21. октобар посjетило је пет милиона људи из земље и свијета.

 

Извор: rts

 

   

 

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog