Društvo

Валентина Милекић: Пјесмом „Догодине у Призрену“ за истину о српском народу на Космету

Друштвена мрежа „јутјуб“, као што смо већ раније писали, разматра већ неколико дана да уклони пјесму „Догодине у Призрену“ због, како тврде, узнемирујућег садржаја који садржи спот за ову пјесму.

Тај спот заправо приказује паљење српских цркава на Косову и Метохији, селидбу српског народа са свог огњишта, рушење и пљачкање њихове имовине, српске манастире ограђене бодљикавом жицом, ограничено кретање српског живља својом земљом и много тога што неко жели да се сакрије и да се не приказује.

Према ријечима Валентине Милекић из Етно групе „Траг“ за Фронтал, друштвена мрежа „јутјуб“ има специфичну политику, јер функционише по систему пријава других лица и на основу тога лимитира или укида неки садржај.

„Невјероватно је да се на „јутјубу“ налазе веома неприлични садржаји из ријалитија, голотиња, насиље и да то ничим није санкционисано, али се пријети укидањем споту и пјесми који говоре о страдању српског народа“, истиче Милекићева.

Пјесма „Догодине у Призрену“ је након два дана од постављања на „јутјуб“ имала око пола милиона прегледа.

„Одмах након тога услиједило је обавјештење „јутјуба“ да ће нас због узнемирујућег садржаја морати уклонити или ограничити видљивост. Лимитирање није битно угрозило популарност пјесме. Напротив, наша публика је почела да пјева пјесму још гласније и да је шири на другим мрежа“, каже Милекићева за Фронтал.

Милекићева истиче да ће се сарадња са групом „Београдски синдикат“ свакако наставити, а жеља им је да пјесму „Догодине у Призрену“ изведу уживо на неком великом концерту.

Пјесма „Догодине у Призрену“ је, према њеним ријечима, била тема о којој није било пуно размишљања.

„Знала сам да је то тема која може да споји, не само различите поетике, жанрове, Србе с једне и друге стране Дрине, већ и да буде мост нашег народа према другим који немају прилику да чују и виде праву слику о нама“, истиче Милекићева.

Она додаје да су дуго радили и брусили пјесму, гледали да је очисте од дневне политике и да се држе универзалних порука и вриједности. 

„Нисмо жељели хушкачку пјесму, него ону која ће испричати истину о страдању српских цивила и светиња на Косову, те однијети у свијет другачију слику о српском народу који је неправедно етикетиран као негативан и геноцидан“, каже Милекићева.

Она вјерује да жртве српског народа нису мање вриједне од било којих других жртава на свијету и сматра да се не смију заборавити да се не би поновиле. 

Етно група „Траг“ се тренутно спрема за турнеју у Бјелорусију, гдје ће централно мјесто заузети концерт у Филхармонији у Минску 24. октобра текуће године.

Поред тога, „Траг“ ових дана завршава трећи албум „Траг и пријатељи“. Унутар овог пројекта настојали су да угосте и остваре сарадњу са бројним музичарима из региона, али и шире који традицију његују на нешто другачији начин. 

 

 

Фронтал/Миљан Рашевић

 

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog