Društvo
Више од 2.000 корисника Центра за ментално здравље Пале
Дан менталног здравља се не обиљежава на прави начин у Палама, односно, још увијек му нисмо дали прави значај који он заслужује, каже начелник Центра за ментално здравље Пале и психијатар Александра Гарић.
Гарићева каже да Центар за ментално здравље Пале пружа услуге за око 2.000 корисника из двије општине, Пале и Источни Стари Град, те да у овом центру људи могу добити услуге и савјете психолога, психијатара и логопеда.
Она додаје да се данас многи пацијенти стиде и плаше да долазе на прегледе у Центар за ментално здравље, јер их је страх да ће их неко видјети, те да треба радити на том пољу да се људи отклони та врста страха.
„Још увек има људи које ја молим да се не стиде, да се не плаше да буду виђени. Идемо до тога да наговарамо пацијенте са проблемом да уђу и да се не плаше“, каже Гарићева.
Она истиче да је у правилном лијечењу људи са разним проблемима када се ради о менталном здрављу, јако важно учешће породице пацијента и њихова подршка свему томе.
Према њеним ријечима, старосна група не постоји. У Центар за ментално здравље долазе и дјеца, и омладина, али и старији људи, који најчешће имају поремећаје попут деменције и сенилности.
„Код старијих су јако честе деменције и делирантна стања, у народу познатија као бунило. Деменција и сенилност је поремећај, а не као што се некад сматрало да су сви старији људи сенилни“, каже Гарићева.
Посебан проблем томе представља делирантно стање, које представља халуцинације, агресивност, недостатак сна током ноћи и јаку узнемиреност.
Када се ради о самоубиствима, на њих се одлучују и они људи који имају подршку породице приликом лијечења од разних депресивних и других проблема.
„Постоји процена ризика. Ја као психијатар бих требала да проценим проценат од ризика, али ретко када помислим да ће неко извршити суицид, зато што ти људи никада не говоре да ће се убити“, каже Гарићева.
Она додаје да они који говоре о самоубиству да се најчешће не одлуче на тако нешто, док је са оним ћутљивим обрнута ситуација.
Свјетски дан менталног здравља је међународни празнични дан који се обиљежава 10.октобра, а чије обиљежавање је покренула Свјетска здравствена организација 1992. године, у циљу подизања свијести о проблемима менталног здравља и мобилизације напора за боље ментално здравље људи.
Фронтал/Миљан Рашевић