Kultura

Neprocjenjiva umjetnost koja nestaje

Veoma je malo osoba na svijetu koje nisu čule za Benksija (Banksy), britanskog tajnovitog uličnog umjetnika koji ruši sve granice umjetnosti. Dok u stvarnosti niko ne zna ko se krije iza imena, rijetko ko ostane imun na poruke koje se kriju iza njegovih umjetničkih dijela koje iznova oduševljavaju.

Na ironičan način Benksi kroz svoj djela pokušava reagovati na trenutnu svjetsku situaciju. Ne može se zaboraviti njegovo otvaranje hotela kojeg je preuredio na rubu Betlehema kako bi i Izraelci mogli u njemu uživati. Grafiti koje ismijavaju odluke vlasti bivaju odmah uklonjeni iako istovremeno drugi plaćaju basnoslovne iznose da upravo njihov zid krasi Benksijevo djelo.

 

„Djevojka s balonom“ se sama uništila nakon aukcije (Izvor: Independent)

 Nemalo ugodna situacija se odvijala prošli petak u aukcijskoj kući Sotebis (Sotheby's) u Londonu kada je samo poslije nekoliko trenutaka nakon uspješno obavljene kupovine, djelo se samo uništilo. Naime, u petak je Londonu aukcioner kupio jedno od najpoznatijih Benksijevih dijela „Djevojčica s balonom“ za vrtoglavih 1,4 miliona funti. Djelo je prodato aukcioneru Oliveru Barkeru nakon njegovog nadmetanja sa još jednom osobom. Djevočica s balonom je prema tvrdnjama aukcijske kuće prodata za tri puta veću cijenu nego što je djelo procijenjeno te je ovaj iznos trenutno najveći ikada za neko Benksijevo djelo prodato kod njih. Nakon što je prodaja ozvaničena, osoba odjevena u crno je putem daljinskog upravljaća aktivirala rezač za papir koji je Benksi 2006. godine, kada je djelo nastalo, dao ugraditi u ram same slike te je djelo na očigled zaprepaštenih posjetilaca doslovno izrezano u trake. Samo dan nakon ovoga, Benksi se oglasio i potvrdio da on stoji iza ove akcije te rekao da slika sada vrijedi više nego što je Barker platio za nju. 

 

Faze izrade mandale kod tibetanskih svećenika (Izvor: Facebook)

Iako se svijet ljubitelja umjetnosti još uvijek oporavlja od lononskog šoka, ne smijemo zaboraviti da ovakav vid uništavanja umjetnosti postoji već duže od 2000 godina kod budističkih svećenika. Oni naime šarenim pijeskom izrađuju tzv. Sveti krug poznatiji kao mandala. Mandala predstavlja složenu pješčanu strukturu, koja izgleda kao šarena slika, ali njeno istinsko značenje u religiji i kulturi je puno dublje. Tibetanski budisti su razvili tradiciju izrade mandala i njene destrukcije, kao upotpunjenja rituala. Simetriju konstrukcije mandala smatraju svetom, a simbolizira unutarnji mir i služi za meditaciju. Prvo se, po složenim geometrijskim pravilima slaže struktura mandale, a tek nakon toga slijedi dio za koji je potrebna izrazita preciznost, smirenost ruke, ali i živaca. Konstruiraju se prvo vanjski prsteni koji simboliziraju čistoću, učenost i znanje. U središtu, gdje su boje najčešće vedre i snažne, nalazi se božanstvo. Smatra se da energija mandale prelazi na svakoga ko je promatra. Nakon izrade, predivno i mukotrpno rađeno djelo mora se uništiti da bi ritual bio upotpunjen. Jer ništa ne traje vječno. Pijesak se rasprši i baci u obližnju vodu (bilo to jezero ili rijeka). Time se zatvara tok mandale, ali to ne predstavlja njen kraj. Prema budističkom učenju ona se vraća zemlji, na taj se način mandala i njena energija širi s ostatkom svijeta.

 

Izvor: Independent.co.uk

 

Frontal/Toni Sarajlić

 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog