Društvo

Занемаривање један од главних проблема дјеце и омладине

Поводом обиљежавања „Недјеље дјетета“, која је почела 1. и траје до 5. октобра 2018. године, Група за заштиту дјеце и омладине „Мрежа“ Пале организује кампању под називом „Наша дјеца – мој фокус“ са циљем указивања на различите облике занемаривања дјеце.

Педагог у Основној школи „Србија“, која је један од носилаца активности поменуте кампање, Јелена Субашић, рекла је новинарима да су занемаривање дјеце препознали као један од главних проблема дјеце и омладине у Палама.

Субашићева каже да су у оквиру ове кампање планирана предавања за дјецу, родитеље и наставнике из основних школа „Србија“, „Пале“ и „Мокро“, те Средњошколског центра „Пале“.

„Предавања одржана јуче за наставнике и дјецу у ОШ „Србија“ била су на тему занемаривања дјеце са нагласком на занемаривање менталног здравља дјеце, а предавање је одржала психолог и психотерапеут за дјецу и адолосценте Белма Жига“, каже Субашићева.

Субашићева истиче да је данас у ОШ „Србија“ одржана радионица у сарадњи са члановима Савјета ученика на тему „СТОП занемаривању“, а циљ је да се извуку поруке ученика упућене одраслимa, а односе се на занемаривање.

„За сриједу је предвиђено предавање за наставнике на тему занемаривањa дјеце, које ће одржати Срђан Баралић из Центра за социјални Источно Ново Сарајево, а које ће бити одржано у СШЦ „Пале“ и предвиђено је да на њему учествује по десет наставника из све четири школе“, додаје Субашићева.

Финална активност поводом кампање „Наша дјеца – мој фокус“ биће одржана у четвртак, 4. октобра 2018. године на паљанском шеталишту „Променада“ у 12:00 часова, гдје ће учествовати представници свих савјета ученика из поменутих паљанских школа.

„Они ће изаћи са порукама, проистеклим из претходно одржаних радионица, а позивамо све грађане Пала, родитеље, ученике и све заинтересоване да нам се придруже на том скупу и подрже нашу кампању“, каже Субашићева.

Према њеним ријечима, Група за заштиту дјеце „Мреже“ препознала је неке облике занемаривања и у породици, али и у локалној заједници.

„Циљ нам је да оснажимо цјелокупну заједницу, али и породицу и родитеље да препознају кад чине нешто нежељено, како би се избјегле посљедице у развоју дјеце“, додаје Субашићева.

Кампања се организује у сарадњи са организацијом „World Vision“, а носиоци активности кампање су Средњошколски центар „Пале“ и основне школе „Србија“, „Пале“ и „Мокро“, као и Центар за ментално здравље и чланови Савјета младих Пале.


Фронтал/Миљан Рашевић

 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog