Društvo
Kreševska tradicija potkivanja jaja
Tradicija je ono što daje karakter jednom podneblju, naciji ili sloju društva. Ono, bez čega u današnje vrijeme ne bismo mogli zamisliti svoj život ali i ono što nam daje najbolji uvid u život i običaje drugih. Jedne prilike je Džon Serl (John Searl) je istakao kako je „nemoguće razumjeti vlastitu tradiciju ako je ne povežeš sa ostalima.“ Mnogo istine se krije u tim riječima.
Možda nismo ni svjesni koliko sreće imamo što živimo u zemlji punoj sjajne tradicije i običaja koje još uvijek u životu održavaju oni uporni, željni svoje znanje i umjeće da prenesu na naredne naraštaje. Vjerovatno jedna od najzanimljivijih tradicija koje krije srce srednje Bosne je potkivanje jaja. Malo mjestašce, skriveno među planinskim vrhovima, bogato istorijom koju vjerno čuvaju i franjevci, krije jedan od najfascinantnijih običaja. Kreševo je već vjekovima poznato pored Vareša kao varoš u kojoj se narod bavi zanatima i tako sebi osigurava stabilan život. I dok su vremenom mnogi kovački zanati izumrli, ostao je živ jedan običaj, upravo vezan za taj zanat, kako bi svjedočio o spretnosti Kreševljaka.
Dok se na internetu mogu naći podaci kako je običaj potkivanja jaja karakterističan za neke dijelove Mađarske, Kreševo se istiće kao jedino mjestašce u BiH u kojem samo nekoliko osoba još drže ovu tradiciju u životu. I dok prema pričama starijih potkivanje jaja je bio znak zrelosti, današnje Kreševo je još uvijek u centru pažnje svjetskih medija zahvaljujući 5 muškaraca, koje svoje slobodno vrijeme provode izrađujući ove unikatne suvenire.
Kovački zanat nije ni najmanje jednostavan a kao kruna toga rada, faza kada se iz šegrtske faze prelazilo u fazu majstora, potkivanje jaja je prestavljalo svojevrsni „a must“ u to vrijeme. Tek ako šegrt uspije potkovati jaje tako da ostane cijelo, njegovo šegrtsko vrijeme je završeno i može se zvati majstorom. Mladići već stasali za ženidbu su potkovana jaja ostavljali na prozore kuća u kojima su živjeli kao pokazatelj da su izučili zanat i da su sposobni da osnuju porodicu i o njoj se brinu.
Tradicionalni način potkivanja jaja je pomoću potkove za sreću
Jasno da sva jaja nisu idealna za potkivanje i da su vremenom materijali kojima se potkivalo postali lakši (prije se potkivalo gvožđem, danas materijalima napravljenjim od aluminija), ali vješte oči spretnih majstora znaju odabrati pravo jaje, sa ljuskom dovoljno čvrstom da izdrži sva bušenja, čišćenje i potkivanje potkovom koja simbolo sreće.
Modernija varijanta potkovanog jajeta sa zvekirom
Današnji kreševski majstori napominju kako se ovim poslom mogu baviti samo oni koji imaju dovoljno strpljenja i da je uvijek ključan zadnji ekser kojim se učrvšćuje potkova ili neki drugi ukras, budući da se zna desiti da jaje pukne na samom kraju pa to zna biti frustrirajuće. Svjesni smo kako je uvijek teško odabrati zaniljiv poklon za nekoga ali potkovano jaje sigurno nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
IZVOR: https://www.dw.com/bs/kre%C5%A1evska-potkovana-jaja-za-%C5%BEivot-i-sre%C4%87u/a-19143792
Frontal/Toni Sarajlić