Društvo

Isplati li se studirati?

Zemlje našeg regiona se unazad nekoliko godina susreću s konstantnim odlaskom mladog, obrazovanog kadra u razvijene zemlje koje nude daleko bolje mogućnosti za lični i profesionalni razvoj kao i stabilnost i sigurnost za sve one koje se odluče napustiti svoju otadžbinu.

Paralelno tome smo suočeni s problemom da je sve više onih koji se odluče za ostanak u svojoj otadžbini a imaju fakultetsku diplomu, osuđeno da umjesto radi bude na birou za zapošljavanje jer trenutna politika zapošljavanja, htjeli mi to ili ne priznati, preferira stranačke i porodične veze prije onih stručnih i obrazovnih.

The Economist je napravio zanimljiv prilog upravo na temu isplativosti studiranja koje je u većini zemalja iznadprosječno skupo. Mnogi smatraju da je dalje obrazovanje ključ uspjeha, navodi se u videu. Oko polovine onih koji se odluče napustiti školovanje u bogatom svijetu imaju diplome i njihov procenat se povećava. U siromašnim zemljama vlade tvrde kako studiranje povećava mobilnost te ekonomski napredak.u Južnoj Koreji 70% mladih radnika su diplomanti što je povećanje za 37% od 2000. godine. Međutim,  polovina nezaposlene populacije takođe ima diplome. 

Globalno gledano studenti plaćaju ogromne novce za studiranje dok bi istovremeno zapravo mogli zarađivati. U Americi studenti godišnje izdvoje oko 30.000 $ za studiranje te time izgube oko 60.000 $ na platama koje bi mogli zaraditi za 4 godine studiranja. Edukaciona ljestvica se podigla za sve koji se namjeravaju zaposliti. 

Diploma je sada postala obavezujuća za poslove koji je prije nisu zahtjevali. Tako recimo 1970. godine 16% registrovanih medicinskih sestara u Americi je posjedovalo akademski stepen bakalaureata, dok se taj broj do 2015. godine popeo na čak 60%. Pa, ipak povećanje broja onih sa diplomom nije doveo do većih primanja za sve profesije koje su dobile radnike sa diplomama. 

U posljednjih 50 godina tek je polovina zaposlenih doživjela da imaju odgovarajuće visoke plate u odnosu na poslove koje su obavljali. I budućnost je nesigurna. Umjetna inteligencija će preuzeti jedan dio poslova, kao što su naprijemjer dronovi koji će dostavljati pošiljke naručiocima. Biće primjetan broj ubrzanih kurseva specijalizovanih za IT. Trenutno su mladi ljudi zatrpani ponudama basnoslovno skupih diploma. Potrebna je radikalna promjena pristupa tom problemu. 

 

IZVOR: https://www.youtube.com/watch?v=uOouUYXB14E 

 

Autor: Toni Sarajlić
 
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog