Društvo
Учење шпанског, италијанског и француског језика све популарније
Иако је тренутно велика потражња за радном снагом у Њемачкој и Аустрији, гдје је говорно подручје на њемачком језику, те стандардне потражње за учењем енглеског језика, који се сматра „главним“ у свиејту, у паљанском језичком центру „ИН“ задовољни су и бројем полазника на курсевима за шпански, италијански, француски и руски језик.
Директор Језичког центра „ИН“ Милица Божић каже за Фронтал да, поред интересовања за примарни енглески језик, економски интерес одређује интересовање и за учењем њемачког, али и велика жеља људи да науче шпански, француски или италијански језик.
Божићева каже да је Њемачка отварањем својих врата за велики број људи са наших простора, који одлазе у потрази за бољим живитом, новим и плаћенијим послом, створила услове да број полазника на курс њемачког језика, између осталог, порасте и у овом центру.
„Сарађујемо са доста школа у БиХ, али и шире, тако да можемо да се похвалимо што све наведене курсеве имамо у својој понуди и сви они раде. Ако ништа, бар имамо по једну групу од наведених“, каже Божићева.
Како каже, учење енглеског језика сада је најпотребније основцима и средњошколцима, док се за француски, шпански, италијански и руски највише опредјељују старији, често из љубави да науче неки од тих језика.
Осим тога, Језички центар „ИН“ у својој понуди има и школу сликања и програмирања, као и све популарнији НТЦ центар.
„Од ове године поново покрећемо школу сликања и цртања, као и програмирања за дјецу, што је компатибилно овоме што радимо са језицима. Данас човјек који не познаје језике и рад на рачунару се сматра необразованим“, каже Божићева.
Она додаје да је програмирање заправо „занат у рукама“.
„Бонтон кориштења интернета, упозоравање на то шта дјеца смију или не, шта значи хакер, шта се смије радити, а шта не, је врло важно у правилном васпитању дјеце“, истиче она.
Већ трећу годину заредом „ИН“ центар ће кренути са „Никола Тесла“ центром, односно системом учења који је заправо рана стимулација дјеце, тачније стимулација развоја нових веза у мозгу.
„Изузетно смо задовољни, иако се то није развило онолико колико ми планирамо да то развијемо. У склопу НТЦ центра смо имали предавања са Урошем Петровићем, Ранком Рајовићем и Љубивојем Ршумовићем“, каже Божићева.
Додаје да за наредни период у плану, поред наведеног, имају и камп српског језика, традиције и културе, гдје ће циљна група бити дјеца која живе свугде у свијету.
Такође, планирају и камп за стране језике, гдје је поново најтраженији енглески језик плус други страни језик у комбинацији.
Фронтал/Миљан Рашевић